Hapësire reklamuese

Bota

I biri u shpall fajtor, flet për herë të parë Joe Biden: Unë jam president, por jam edhe baba

Shkruar nga Newsbomb
I biri u shpall fajtor, flet për herë të parë Joe Biden:
Presidenti amerikan Joe Biden dhe i biri Hunter Biden

Presidenti amerikan Joe Biden komentoi vendimin e dhënë nga gjykatësit për djalin e tij Hunter Biden, duke e shpallur atë fajtor për të tre akuzat për armëmbajtje.

“Unë jam president, por jam edhe baba”, raportojnë mediat.

Biden, duke komentuar vendimin fajtor të jurisë për djalin e tij Hunter, tha se ai pranon çdo rezultat të gjyqit dhe do të respektojë vendimin e gjykatës. Siç kujton CNN, kreu i Shtëpisë së Bardhë ka deklaruar më parë se nuk do ta falte djalin e tij.

Pas shpalljes së vendimit, 54-vjeçari Hunter Biden u largua nga gjykata, i shoqëruar nga nëna e tij, Zonja e Parë e SHBA-së Jill Biden dhe bashkëshortja Melissa Biden. Duke gjykuar nga buzëqeshja në fytyrë, djali i presidentit nuk është i mërzitur nga vendimi.

Kryetari i Komisionit për Mbikëqyrjen dhe Përgjegjshmërinë e Dhomës së Përfaqësuesve, James Comer, një republikan nga Kentaki, e quajti dënimin e djalit të Bidenit një hap përpara në sjelljen para drejtësisë të të gjithë atyre që morën pjesë në skemat e korrupsionit të familjes së liderit amerikan.

Hunter Biden përballet me një maksimum prej 25 vitesh burgim pasi u shpall fajtor:

- Dënimi maksimal për deklarim të rremë në blerjen e armës është 10 vjet

- Dënimi maksimal për bërjen e një deklarate të rreme në lidhje me informacionin që kërkohet të mbahet nga tregtari federal i licencuar i armëve të zjarrit është 5 vjet

- Dënimi maksimal për mbajtjen e armës së zjarrit nga një person që është përdorues i paligjshëm ose i varur nga një substancë e kontrolluar është 10 vjet.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese