Hapësire reklamuese

Bota

Humbja e thellë në zgjedhjet europiane, jep dorëheqjen kryeministri belg

Shkruar nga Newsbomb
Humbja e thellë në zgjedhjet europiane, jep dorëheqjen
Kryeministri i Belgjikës, Alexander DeCroo


Kryeministri i Belgjikës, Alexander DeCroo njoftoi dorëheqjen e tij pas humbjes së partisë së tij, Liberalëve dhe Demokratëve Flamandë (Open Vld), në zgjedhjet evropiane.

Nesër do të jap dorëheqjen si kryeministër”, tha De Croo.

Me pothuajse 90 për qind të votave të numëruara, Open Vld është aktualisht në 5,9 për qind të votave në zgjedhjet federale. “Por liberalët janë të fortë, ne do të kthehemi”, shtoi kryeministri.

Në Belgjikë është e zakonshme që kryeministri të japë dorëheqjen pas zgjedhjeve, për ta bërë më të lehtë për mbretin mbledhjen e konsultimeve për të formuar një qeveri të re. Megjithatë, kryeministri duhet të mbajë pozicionin e tij të përkohshëm.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese