Hapësire reklamuese

Bota

Humbi thellë në zgjedhje, qytetarët “sulmojnë” Sunak: Bëni valixhet gati, festa mbaroi

Shkruar nga Newsbomb
Humbi thellë në zgjedhje, qytetarët “sulmojnë”
Sunak teksa del nga zyra

Qytetarët britanikë folën me votë dhe vendosën që të largojnë pas 13 vitesh nga qeveria Partinë Konservatore dhe të kthejnë në pushtet Laburistët.

E teksa zgjedhjet kanë treguar fitoren e Laburistëve dhe humbjen e thellë të Konservatorëve, duket se qytetarët mezi presin që Rishi Sunak të largohet.

Disa qytetarë janë mbledhur jashtë zyrës së Sunak dhe me ironi kanë thirrur: “mblidh valixhet”. Sipas Sky News, qytetarët e tjerët i bërtisnin Sunak "festa mbaroi".

BBC raporton se Sunak foli me punëtorët e partisë dhe i falënderoi pa masë në një vizitë 40-minutëshe. Duhet të theksohet se Sunak arriti të rizgjedhej në zonën e tij elektorale pavarësisht humbjes së madhe të konservatorëve.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese