Hapësire reklamuese

Bota

Humbën thellë në zgjedhjet europiane, me lot në sy kryeministri belg Alexandre de Croux jep dorëheqjen

Shkruar nga Newsbomb
Humbën thellë në zgjedhjet europiane, me lot në sy
Kryeministri i Belgjikës Alexandre de Croux

Partitë e ekstremit të djathtë kanë fituar në zgjedhjet parlamentare të Bashkimit Europian, duke u dhënë humbje poshtëruese partive të kancelarit gjerman Olaf Scholz, presidentit francez Emmanuel Macron dhe kancelarit austriak Karl Nehammer.

Pas humbjes  së thellë, kryeministri i Belgjikës Alexandre de Croux ka dhënë dorëheqjen. Me lot në sy, Alexander De Croo ka njoftuar se do të japë dorëheqjen e tij pas humbjes së partisë së tij në zgjedhjet parlamentare të zhvilluara në të njëjtën kohë me zgjedhjet evropiane.

Partia e tij e qendrës së djathtë, Liberalët dhe Demokratët e Hapur Flamand, morën vetëm 5.7%, sipas sondazheve të daljes.

Humbën thellë në zgjedhjet europiane, me lot në sy
Kryeministri i Belgjikës Alexandre de Croux

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese