Hapësire reklamuese

Bota

Gjyqi i parë penal i Donald Trump, një moment historik për Amerikën

Shkruar nga Newsbomb

Gjyqi i parë penal i Donald Trump, një moment historik për

Shtetet e Bashkuara do të kalojnë një prag historik sot, kur për herë të parë një ish-president do të dalë në gjyq penal në një çështje me rëndësi fatale, sepse Donald Trump mund të kthehet në Zyrën Ovale vitin e ardhshëm.

Kur kandidati i supozuar i GOP shkon në gjykatë për fillimin e përzgjedhjes së jurisë, ai dhe vendi do të hyjnë në një gjendje të re të realitetit, ndërsa botët juridike dhe politike përplasen në një gjyq pothuajse të garantuar për të thelluar largimin e hidhur ideologjik të amerikanëve.

Gjyqi, i lidhur me pagesat e parave për një aktore të filmave për të rritur përpara zgjedhjeve të 2016-ës, do të shënojë një tjetër kthesë të jashtëzakonshme në historinë e Trump, testimi i pandërprerë i të cilit i kufijve të dekorit presidencial dhe ligjit ka shkaktuar gati nëntë vjet trazira politike. dhe mund të kenë ende vite për të ecur. Ai ngre mundësinë që, në varësi të verdiktit të jurisë, kandidati republikan në zgjedhjet presidenciale të 2024 mund të jetë një kriminel i dënuar. Dhe duke pasur parasysh temën e çështjes – detajet në lidhje me një pagesë për një grua që pretendonte se kishte një marrëdhënie seksuale me Trump, të cilën ai e mohon – kjo mund të reflektojë keq në karakterin dhe etikën e Trump, ndërsa votuesit peshojnë vendimet e tyre në nëntor.Pagesat e parave të heshtura nuk janë të paligjshme. Trump akuzohet për falsifikimin e të dhënave të biznesit për të mbajtur informacione jo të këndshme që mund të kishin dëmtuar fushatën e tij nga votuesit në një shembull të supozuar të hershëm të ndërhyrjes në zgjedhje. Fakti që ky rast rrjedh nga një sjellje e supozuar personale do të thotë se mund të ketë një ndikim më të vogël politik sesa tre gjyqet e tjera të afërta të Trump, të cilat janë të rrënjosura në shqetësime më të mëdha kushtetuese dhe ligjore që lidhen me kompetencat e presidencës.

Por suksesi i taktikave të vonesës ligjore të ish-presidentit në rastet e tjera – që lidhen me përpjekjet e tij për të përmbysur zgjedhjet e vitit 2020 dhe grumbullimin e dokumenteve të klasifikuara – do të thotë se gjyqi për paratë e heshtura mund të jetë i vetmi që do të zhvillohet përpara zgjedhjeve. Dhe Trump – megjithëse ai ka të drejtën e prezumimit të pafajësisë dhe transmetimit të provave si çdo i pandehur tjetër – po tregon shenja të agjitacionit në rritje në perspektivën e gjyqit dhe poshtërimit që ai përfaqëson për dikë që dikur ishte njeriu më i fuqishëm në Bota.

Megjithatë, nëse do t'i duhej të zgjidhte vetëm një nga kuarteti i çështjeve për të arritur një përfundim përpara zgjedhjeve, ai do të ishte ky.

Shtetet e Bashkuara, ndryshe nga demokracitë që kanë qenë historikisht më pak të qëndrueshme, nuk janë një komb i mësuar të shohë ish-kryetarët e shteteve të tij në gjyq. Ndërsa rrethanat e këtij rasti dhe problemet më të gjera ligjore të Trump janë unike, ky precedent i ri hap mundësinë që do të jetë më pak një hap për presidentët e ardhshëm që të ndiqen nga hetimet ligjore. Në të vërtetë, Trump tashmë ka paralajmëruar se nëse ai fiton në nëntor, ai do t'ia kushtojë presidencën e tij të dytë "hakmarrjes" dhe do të përdorë fuqitë e presidencës për të ndjekur armiqtë e tij, përfshirë familjen Biden.

Asnjë nga këto nuk është normale nga distanca. Por e gjitha është pjesë e sfidave ekstreme politike, ligjore dhe kushtetuese që Trump paraqet vazhdimisht për institucionet amerikane dhe që ai sinjalizon se do të intensifikohen nëse fiton një mandat të dytë. Kakofonia e pandërprerë e nxitur nga personaliteti i tij vullkanik është nga dizajni - kjo e bën të vështirë për amerikanët të përpunojnë çdo Rubikon të veçantë që kapërcehet.

Trump ka kërkuar të njollosë gjyqin para se të fillojë

Ish-presidenti ka bërë përpjekje të zjarrta për të delegjitimuar çështjen, gjyqtarin dhe vetë sistemin ligjor – pjesërisht për të mbrojtur kundër çdo vendimi të ardhshëm fajtor. Ai ka kritikuar Prokurorin e Qarkut të Manhatanit, Alvin Bragg, një demokrat që drejton prokurorinë, si të njëanshëm politik. Dhe gjykatësi Juan Merchan zgjeroi një urdhër të rremë pasi Trump emëroi vajzën e tij, e cila ka bërë punë për demokratët, në mediat sociale.

Ndërsa gjyqi nuk do të transmetohet në televizion, ai do të jetë një spektakël kombëtar gjatë periudhës prej gjashtë javësh deri në dy muaj që pritet të zgjasë. Në gjyqet e tij të mëparshme civile, duke përfshirë një çështje masive mashtrimi që shkoi kundër tij, Trump ka përdorur pushimet gjyqësore për të organizuar konferenca shtypi televizive të lira dhe shpesh të zemëruara, duke kërkuar të sulmojë ndershmërinë e gjykatës dhe të transmetojë çështjet në këtë çështje. Ai ka qenë shpesh një i pandehur pengues, duke shkelur kodet e sjelljes së sallës së gjyqit dhe duke indinjuar gjyqtarët. Në një moment gjatë gjyqit për mashtrimin civil, gjykatësi Arthur Engoron e këshilloi Trumpin për kthimin e sallës së gjyqit në pistën e fushatës dhe e pyeti avokatin e tij: "A mund ta kontrolloni klientin tuaj?"

Pavarësisht të gjitha pretendimeve të Trump për trajtim të padrejtë nga sistemi ligjor, shumë të pandehur të tjerë ka të ngjarë të jenë përballur me trajtim shumë më të ashpër për sulmet e tyre ndaj gjyqeve, prokurorëve dhe zyrtarëve të gjykatave.

Ndërsa gjyqi në Manhattan është në seancë katër ditë në javë, ish-presidentit do t'i kërkohet të marrë pjesë - në një kohë kur presidenti Joe Biden do të jetë i lirë të lëvizë shtetet. Kjo është një nga arsyet pse fushata e Trumpit për vitin 2024 po kalon sa më shumë nëpër sallat e gjyqit sa sipas ritmeve tradicionale të një oferte në Shtëpinë e Bardhë.

Trump e di se fati i tij nuk është i tij për të kontrolluar

Momenti kur Trump do të shfaqet në sallën e gjyqit të hënën do të jetë një dramë e pakuptueshme dhe një provë për anëtarët e grupit të qytetarëve që do të verifikohen për shërbimin në një juri si askush tjetër në historinë amerikane. “Ai është personi më i famshëm në botë. Dhe kur je ballë për ballë me dikë që ka atë lloj karizmi, atë lloj fuqie, ka tendencë të jetë frikësuese, ka tendencë të jetë tronditëse, ka tendencë të jetë emocionuese," Robert Hirschhorn, një juri dhe konsulenti i provës, tha të premten në CNN.

Detyra e gjetjes së juristëve të cilëve u mungojnë mendimet dhe paragjykimet e forta ndaj të pandehurit dhe sistemit ligjor , të cilët mund të shërbejnë për një periudhë të gjatë dhe do të japin gjykime vetëm në bazë të ligjit dhe provave, është në çdo rast kompleks. Për shkak se i akuzuari është Trump, ekspertët ligjorë po parashikojnë se përzgjedhja e jurisë mund të zgjasë deri në një javë ose më shumë, e cila duhet të përfundojë përpara se prokurorët të parashtrojnë argumentet e tyre hapëse kundër ish-presidentit.

Por ndërsa mendon fillimin e gjyqit të tij, Trump duket se po kupton se fati i tij tani është jashtë duarve dhe së shpejti do të jetë në duart e 12 qytetarëve anonimë, të cilët nuk do të lejohet t'i ngacmojë, bindë apo politizojë. “Përzgjedhja e jurisë është kryesisht fat. Varet se kë merrni. Është shumë e padrejtë që unë jam duke pasur një gjyq atje”, tha Trump të premten, duke aluduar për prirjen liberale të qytetit të Nju Jorkut.

Pretendimet e rreme dhe të pabazuara të Trump për çështjen e tij penale në Manhattan

Trump tashmë po kërkon ta kthejë gjyqin në një cirk për të çuar më tej mbrojtjen e tij ligjore të shkrirë dhe argumentin kryesor të fushatës se ai po persekutohet nga "prokurorët e çmendur" që përpiqen të ndalojnë kthimin e tij në Zyrën Ovale. Ai e cilësoi veten si një "disident politik krenar" në Konferencën e Veprimit Politik Konservator në shkurt dhe e ka krahasuar veten me heroin anti-aparteid të Afrikës së Jugut Nelson Mandela dhe liderin e vdekur të opozitës ruse Alexey Navalny. Të shtunën mbrëma në shtetin swing të Pensilvanisë, Trump premtoi: "Unë do të luftoj për lirinë e 325 milionë amerikanëve", ndërsa ai nisi një anije të paprecedentë midis një gjyqi kriminal dhe gjurmës së fushatës. Të dielën, ai përdori rrjetin e tij social të së vërtetës për të shpërthyer "një sulm të hapur dhe të paprecedentë" kundër fushatës së tij dhe pretendoi se Biden ishte koordinuar me Bragg. Nuk ka asnjë provë që kjo është e vërtetë.

Argumentet e Trump janë bindëse për shumë votues republikanë të cilët përqafuan narrativën e tij të persekutimit dhe e bënë atë kandidatin e tyre shpejt këtë vit. Por a do të jetë ai në gjendje të bindë votuesit e pavendosur të zgjedhjeve të përgjithshme se ai është një viktimë, apo gjyqi i tij i parë do të tras një re kriminaliteti që mund të shkatërrojë shpresat e tij në Shtëpinë e Bardhë dhe të përmirësojë shanset e Biden për të arritur një mandat të dytë? Disa sondazhe kanë treguar se një pakicë votuesish republikanë mund të kenë pauzë për të votuar për ish-presidentin nëse ai shpallet fajtor pas një gjyqi. Por rrethanat janë aq të pazakonta sa është e pamundur të parashikohet se si mund të luhet politika e një dënimi apo një pafajësie.

Pasiguria politike mbi rastin po përkeqësohet nga sfondi i ngarkuar. Nuk ka asnjë udhëheqës të qartë në sondazhet kombëtare në garën midis Biden dhe Trump, e cila ka të ngjarë të vendoset nga mijëra vota në një pjesë të vogël të shteteve të fushëbetejës. Perspektivat e presidentit po sfidohen nga normat e larta të interesit dhe çmimet e ngritura që po shkaktojnë dhimbje për miliona amerikanë. Biden e kaloi fundjavën duke kryesuar një mbrojtje të suksesshme të Izraelit pasi Irani dërgoi qindra raketa dhe drone drejt shtetit hebre, pasi frika për një luftë më të gjerë në Lindjen e Mesme u rrit. Situata e përkeqësuar mund të forcojë pretendimet e Trump se bota po del jashtë kontrollit nën mbikëqyrjen e pasuesit të tij. Kjo do të thotë se ky dhe çdo gjyq i ardhshëm i Trump-it – megjithëse një ndërprerje e paparë kurrë më parë në një fushatë zgjedhore presidenciale – mund të jetë vetëm një faktor që vendos fatin e Shtëpisë së Bardhë në nëntor.

Prokurorët e kanë telegrafuar rastin e tyre, por ekipi i Trump ende nuk ka treguar kartat e tij
Trump akuzohet në Manhattan për falsifikimin e të dhënave të biznesit për të mbuluar një pagesë të heshtur ndaj yllit të filmave për të rritur, Stormy Daniels, në atë që prokurorët thanë se ishte një përpjekje për të ndërhyrë në zgjedhjet e 2016-ës. Trump është deklaruar i pafajshëm dhe ka mohuar të ketë një lidhje me Daniels.

“Manhattan është shtëpia e tregut më të rëndësishëm të biznesit të vendit. Ne nuk mund t'i lejojmë bizneset e Nju Jorkut të manipulojnë të dhënat e tyre për të mbuluar sjelljen kriminale," shkroi Bragg ndërsa zbuloi aktakuzën - e para e Trump - në prill 2023. "Gjurma e parave dhe gënjeshtrave ekspozon një model që, populli pretendon, shkel një të ligjeve themelore dhe themelore të biznesit të Nju Jorkut.”

Mbështetësit e Trump pretendojnë se ai është viktimë e drejtësisë selektive dhe të politizuar, sepse ai po ndiqet penalisht për atë që ata pretendojnë se është një teori e re ligjore në një rast që rrjedh nga sikletet personale dhe shkeljet e financimit të fushatës. Por inkuadrimi i çështjes nga Bragg identifikon një temë të përbashkët me paditë e tjera të Trump: A është një president përgjegjës ndaj të njëjtave ligje si çdo qytetar tjetër, apo ai është mbi ligjin?

“Kjo pagesë është bërë për të privuar votuesit nga informacioni thelbësor, i cili nga ana tjetër është mbuluar me qëllimin për të ndikuar në zgjedhje. … Ky është pretendimi – mashtrimi i votuesve për të kapur pushtetin,” tha Norm Eisen, një analist ligjor i CNN dhe autor i librit të ri “Trying Trump: A Guide to His First Election Interference Criminal Trial. ”  

Eisen shtoi: "Tani , Alvin Bragg mund të mos e provojë - por kjo është arsyeja pse ky është një rast i supozuar për ndërhyrje në zgjedhje."

Avokatët e Trump kanë argumentuar se ky gjyq duhet të shtyhet derisa Gjykata e Lartë të vendosë mbi pretendimet e tij gjithëpërfshirëse për imunitet presidencial që lindin nga rasti i ndërhyrjes në zgjedhjet federale të paraqitur nga këshilltari special Jack Smith. Ndërsa sjellja fillestare në fjalë në këtë rast ndodhi përpara se Trump të ishte president, prokurorët argumentojnë se ai nënshkroi mbulimin e supozuar për të rimbursuar avokatin e tij Michael Cohen për shërbimet e rreme ligjore kur ishte president.

Si pjesë e një morie të dëshpëruar dosjesh të dizajnuara për të shtyrë përgjegjësinë në rastin e parave të heshtura, ish-presidenti gjithashtu ka pohuar se ai nuk mund të ketë një gjyq të drejtë në Nju Jork - qyteti ku ai bëri emrin e tij, por që ka votuar me shumicë dërrmuese kundër tij. . Merchan ka refuzuar përpjekjet e avokatëve të presidentit për ta zhvendosur gjyqin në një juridiksion ku votuesit mund të jenë më të favorshëm për Trump.

Ish-presidenti akuzohet për 34 vepra penale të falsifikimit të të dhënave të biznesit në shkallën e parë. Nëse shpallet fajtor, ai mund të përballet me kusht ose një dënim maksimal prej 1 e 3/3 deri në 4 vjet për çdo akuzë në burgun shtetëror. Shumë ekspertë ligjorë besojnë se, si shkelësi i parë, Trump nuk do të përballej me burg, ose se nëse do të përballej, çdo dënim me burg do të ekzekutohej njëkohësisht.

Avokatët e Trump nuk e kanë lënë dorën për mbrojtjen e mundshme. Por është pothuajse e sigurt se ata do të sulmojnë besueshmërinë dhe dëshminë personale si të Cohen ashtu edhe të Daniels. Cohen do të përballet me kritika për të qenë një dëshmitar jo i besueshëm pasi ka kaluar një kohë në burg pasi është dënuar për shkelje tatimore, për gënjeshtra ndaj Kongresit dhe vepra të tjera.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese