Hapësire reklamuese

Bota

Gjykata urdhëron ish-këshilltarin e Donald Trump të paraqitet në burg për të vuajtur dënimin

Shkruar nga Newsbomb
Gjykata urdhëron ish-këshilltarin e Donald Trump të paraqitet
Steve Bannon u dënua në vitin 2022 për shpërfillje të Kongresit

Një gjykatës federal i SHBA-së ka urdhëruar ish-këshilltarin politik të Donald Trump, Steve Bannon të paraqitet në burg deri më 1 korrik për të vuajtur dënimin katër-mujor. Urdhri vjen pas vitesh procedurash ligjore, me një gjykatë apeli që la në fuqi dënimin e vitit 2022.

Ai u zbulua se kishte refuzuar të dëshmonte para komitetit që hetonte trazirat e Kapitolit të 6 janarit 2021. Steve Bannon, 70 vjeç, ka mohuar çdo shkelje penale dhe avokati i tij e quajti vendimin një "vendim të tmerrshëm".

Ish-këshilltari i Trump vetë tha se ai dhe avokatët e tij "do të shkonin deri në Gjykatën e Lartë nëse do të duhej".

Ai i quajti sfidat ligjore kundër tij një plan për "mbylljen e lëvizjes Maga" - një referencë ndaj sloganit të fushatës së ish-presidentit Trump "Make America Great Again". Avokati David Schoen, i cili e ka quajtur çështjen kundër klientit të tij të motivuar politikisht, u zotua gjithashtu të apelojë në një gjykatë më të lartë.

Schoen tha se klienti i tij do të kishte shkelur thirrjen e Trump për privilegjin ekzekutiv - një koncept ligjor që u lejon presidentëve të mbajnë disa komunikime private - po të kishte dëshmuar para Kongresit.

Edhe Steve Bannon është shprehur se ai po ndiqte këshillën ligjore për të refuzuar të dëshmonte para komitetit të Dhomës së Përfaqësuesve që hetonte 6 janarin, kur mbështetësit e Trump plaçkitën Kapitolin e SHBA me qëllimin për të ndaluar certifikimin e fitores zgjedhore të Joe Biden.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese