Hapësire reklamuese

Bota

Gjykata shpalli fajtor djalin e presidentit amerikan, çfarë e pret tani Hunter Biden

Shkruar nga Newsbomb
Gjykata shpalli fajtor djalin e presidentit amerikan, çfarë e pret
Hunter Biden

Problemet ligjore të Hunter Biden nuk kanë mbaruar pas dënimit të tij për tre akuza për armë zjarri në një gjyq që vuri në qendër të vëmendjes të kaluarën e tij të ushqyer nga droga.

Tani, djali i Presidentit Joe Biden përballet me dënimin dhe një tjetër gjyq penal me akuza tatimore në mes të fushatës së rizgjedhjes së babait të tij.

Juristët e shpallën fajtor Hunter Biden të martën pas vetëm tre orësh diskutimesh për dy ditë në gjykatën federale në Wilmington, Delaware. Çështja buroi nga një armë që Hunter Biden e bleu në vitin 2018, ndërsa, siç thonë prokurorët, ai ishte në grahmat e një varësie ndaj kokainës.

Ja një vështrim se çfarë është më pas për Hunter Biden:

Dënimi

Ai u dënua se kishte gënjyer në një formular të blerjes së detyrueshme të armës duke thënë se nuk ishte duke përdorur ilegalisht ose i varur nga droga dhe se e kishte armën ilegalisht për 11 ditë.

Të tre akuzat parashikojnë deri në 25 vjet burg. Por nëse djali i presidentit do të jetë në të vërtetë ndonjë kohë pas hekurave, do të varet nga gjyqtarja e qarkut amerikan Maryellen Noreika . Gjykatësi, i cili u emërua në gjykatë nga ish-presidenti republikan Donald Trump, nuk caktoi menjëherë një datë për dënimin.

Në sistemin federal, shkelësit për herë të parë nuk i afrohen dënimit maksimal. Udhëzimet federale të dënimit - të cilat gjyqtarët i përdorin ndërsa peshojnë dënimet për të pandehurit - pritet të rekomandojnë një dënim shumë më të lehtë. Dhe gjyqtarët nuk janë të detyruar nga udhëzimet, kështu që ajo mund të vendosë të mos e dërgojë fare në burg. Opsione të tjera përfshijnë dënimin me kusht ose paraburgimin në shtëpi.

Duke i bërë presion gjyqtarit që të mos e vendosë atë pas hekurave, avokatët mbrojtës ka të ngjarë të vënë në dukje se, ndryshe nga shumë raste të posedimit të paligjshëm të armëve të zjarrit, arma e Hunter Biden nuk është përdorur në një krim. Hunter Biden as që ka gjuajtur kurrë armën, të cilën e kishte për 11 ditë para se të hidhej në plehra, kanë thënë avokatët e tij.

Mbrojtja gjithashtu ka të ngjarë të theksojë se Hunter Biden që atëherë e ka kthyer jetën e tij. Ai ka thënë se ka qenë i matur që nga viti 2019. Gjithashtu, nuk ka pasur shkelje të raportuara të kushteve të lirimit të tij, duke përfshirë se ai vazhdon të abstenojë nga droga dhe alkooli dhe të marrë pjesë në një program rikuperimi.


Apelim i mundshëm

Avokati mbrojtës Abbe Lowell tha në një deklaratë me shkrim të martën se ata "do të vazhdojnë të ndjekin fuqishëm të gjitha sfidat ligjore në dispozicion". Është e paqartë se për çfarë arsye Hunter Biden do të apelojë vendimin, por ai ngriti sfida të shumta të pasuksesshme për çështjen përpara gjyqit.

Ndër të tjera, avokatët e Hunter Biden kanë kundërshtuar kushtetutshmërinë e ligjit të armëve në qendër të çështjes, pas një vendimi historik të Gjykatës së Lartë që ka ndryshuar ligjet për armët e zjarrit në të gjithë vendin.

Avokatët e Hunter Biden kanë argumentuar gjithashtu se djali i presidentit u ndoq penalisht për qëllime politike. Lowell ka pohuar se prokurorët iu nënshtruan presionit politik pasi një marrëveshje për pranimin e fajësisë goditi në gjyq dhe u sulmua publikisht nga republikanët, përfshirë Trump, si një "marrëveshje e dashur".

Sipas kësaj marrëveshjeje vitin e kaluar, Hunter Biden do të ishte deklaruar fajtor për kundërvajtje tatimore dhe do të shmangte ndjekjen penale në rastin e armëve nëse do të qëndronte jashtë telasheve. Prokurorët po planifikonin të rekomandonin dy vjet provë. Por marrëveshja u prish pasi gjyqtari ngriti shqetësime për të.

Të premten, avokatët mbrojtës i kërkuan gjykatësit të lironte Hunter Biden nga akuzat, duke argumentuar se prokurorët nuk kishin përmbushur barrën e tyre të provës. Noreika nuk vendosi mbi mocionin përpara se juria të merrte vendimin e saj.

Probleme të tjera ligjore

Gjyqi i Hunter Biden për akuzat tatimore në Kaliforni është planifikuar të fillojë më 5 shtator . Ai fillimisht ishte planifikuar të shkonte në gjyq në atë rast më vonë këtë muaj, por gjyqtari së fundmi pranoi një kërkesë mbrojtëse për ta shtyrë.

Ai është akuzuar në rastin e Kalifornisë për nëntë vepra penale dhe kundërvajtje tatimore . Akuzat burojnë nga ajo që prokurorët federalë thonë se ishte një skemë katërvjeçare për të anashkaluar pagesën e 1.4 milionë dollarëve që ai i detyrohej IRS. Prokurorët pretendojnë se ai i përdori paratë për të financuar një mënyrë jetese ekstravagante, e cila, me pranimin e tij, përfshinte drogë dhe alkool. Djali i presidentit që atëherë ka shlyer taksat e prapambetura.

Avokati i Hunter Biden tha në një seancë dëgjimore të fundit se ai po përpiqej të rreshtonte dëshmitarët ekspertë të gatshëm të dëshmonin në çështjen e profilit të lartë në Los Anxhelos. Prokurorët thanë se po planifikojnë të thërrasin rreth 30 dëshmitarë.

Republikanët kanë sinjalizuar gjithashtu se do të vazhdojnë të ndjekin Hunter Biden pasi hetimi i tyre për shkarkimin e presidentit ngeci.

Javën e kaluar, republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve lëshuan referime penale kundër Hunter Biden dhe vëllait të presidentit, James, duke i akuzuar ata për deklarata të rreme në Kongres si pjesë e hetimit njëvjeçar për shkarkimin e GOP . Presidenti nuk është akuzuar apo akuzuar për ndonjë shkelje nga prokurorët që hetojnë djalin e tij.

Avokati i Hunter Biden tha në një deklaratë javën e kaluar se referimet nuk janë asgjë më shumë se një përpjekje e dëshpëruar nga republikanët për të shtrembëruar dëshminë e Hunter, në mënyrë që ata të mund të shpërqendrohen nga hetimi i tyre i dështuar për shkarkimin dhe të ndërhyjnë në gjyqin e tij penal.


Një falje presidenciale?

Presidenti Biden tha të martën se ai do të pranonte vendimin dhe "vazhdonte të respektonte procesin gjyqësor ndërsa Hunter shqyrton një apel". Presidenti ka thënë në intervistat e fundit se nuk do ta falte djalin e tij.

Përgjigja e presidentit ndaj vendimit është në kontrast të plotë me Trump, i cili e quajti sistemin e drejtësisë si "të manipuluar" pas dënimit të tij për 34 akuza për krime në Nju Jork. Kandidati i supozuar presidencial republikan u dënua për një skemë për të ndikuar ilegalisht në zgjedhjet e vitit 2016 përmes një pagese të heshtur ndaj një aktori porno, i cili tha se të dy kishin marrëdhënie seksuale. Trump mohoi çdo keqbërje dhe e ka quajtur veten viktimë e një sistemi drejtësie të motivuar politikisht që punon për t'i mohuar atij një mandat tjetër.

Ndërsa ishte në Shtëpinë e Bardhë, Trump përdori fuqinë e tij të faljes për të përfituar një grup të gjerë aleatesh, mbështetës republikanë në Kongres të dënuar për krime dhe të tjerë, kauzat e të cilëve u përkrahën nga miqtë.

Përfituesit përfshinin katër bashkëpunëtorë të dënuar në hetimin e ndërhyrjes ruse në zgjedhje të prokurorit të posaçëm Robert Mueller, por veçanërisht përjashtuan dy të tjerë - ish ndihmësin e fushatës Rick Gates dhe ish-avokatin personal Michael Cohen - të cilët bashkëpunuan me prokurorët si pjesë e atij hetimi.

Në një deklaratë të martën, fushata e Trump e quajti verdiktin e Hunter Biden "asgjë më shumë se një shpërqendrim nga krimet e vërteta të familjes së krimit Biden". Trump dhe aleatët e tij kanë shtyrë prej kohësh pretendime të pabazuara ose të kundërshtuara se Joe Biden – ndërsa shërbente si zëvendëspresident – ​​veproi për të çuar përpara interesat e biznesit të huaj të anëtarëve të familjes së tij.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese