Hapësire reklamuese

Bota

Gjykata e Lartë në Nju Jorku refuzon të dëgjojë apelin e Trump, lë në fuqi vendimin e Apelit

Shkruar nga Newsbomb
Gjykata e Lartë në Nju Jorku refuzon të dëgjojë apelin
Ish-presidenti amerikan, Donald Trump

Gjykata e lartë e Nju Jorkut të martën refuzoi të dëgjojë apelin e urdhrit të gafave të Donald Trump për rastin e tij të parave të pista, duke i lënë kufizimet në fuqi pas dënimit të tij për krim muajin e kaluar. Gjykata e Apelit konstatoi se urdhri nuk ngre çështje "thelbësore" kushtetuese që do të kërkonin një ndërhyrje të menjëhershme.

Vendimi është pengesa e fundit ligjore për ish-presidentin republikan, i cili në mënyrë të përsëritur ka kundërshtuar një urdhri të gabimit që e pengon atë të komentojë mbi dëshmitarët, anëtarët e jurisë dhe të tjerët që ishin të përfshirë në këtë çështje. Por mund të jetë jetëshkurtër. Gjyqtari i gjyqit, Juan M. Merchan, pritet të vendosë së shpejti mbi kërkesën e mbrojtjes për heqjen e urdhrit të gabimit.

Një zëdhënës i fushatës së Trump, Steven Cheung, tha të martën se ekipi ligjor i ish-presidentit do të "vazhdojë të luftojë kundër Urdhrit antikushtetues Gag të vendosur nga Justice Merchan".

Avokatët e Trump depozituan një njoftim apeli në gjykatën e lartë të shtetit më 15 maj, gjatë gjyqit penal historik të ish-presidentit. Ata argumentuan se urdhri i gangsterit kufizoi "fjalimin thelbësor politik të Trump për çështje me rëndësi qendrore në kulmin e fushatës së tij presidenciale".

Por Gjykata e Apelit nuk u pajtua. Në një listë vendimesh të postuar të martën, gjykata tha se nuk do ta shqyrtonte automatikisht çështjen, duke shkruar se "asnjë çështje thelbësore kushtetuese nuk përfshihet drejtpërdrejt".

Avokatët e Trump në thelb po kërkonin një rrugë të shkurtër për të përshpejtuar apelimin e tyre, i cili u refuzua nga gjykata e apelit e nivelit të mesëm të shtetit muajin e kaluar. Ata tani kanë 30 ditë për të paraqitur një mocion për leje apelimi, sipas zëdhënësit të gjykatës Gary Spencer.

Merchan vendosi urdhrin e gagave më 26 mars, disa javë përpara fillimit të gjyqit, pasi prokurorët ngritën shqetësime për tendencën e kandidatit të supozuar republikan për president për të sulmuar njerëzit e përfshirë në çështjet e tij.

Gjatë gjyqit, Merchan e mbajti Trumpin në mospërfillje të gjykatës dhe e gjobiti atë me 10,000 dollarë për shkelje të urdhrit të gagave . Gjykatësi kërcënoi se do ta fuste Trumpin në burg nëse e bënte përsëri.
Urdhri mbetet në fuqi disa javë pas përfundimit të gjyqit, i cili përfundoi me dënimin e Trump për 34 akuza për falsifikimin e të dhënave të biznesit që lindin nga ajo që prokurorët thanë se ishte një përpjekje për të mbuluar një pagesë të heshtur ndaj aktorit pornografik Stormy Daniels pak para zgjedhjeve të 2016. . Daniels pretendon se ajo kishte një takim seksual me Trump një dekadë më parë, të cilën ai e mohon. Ai është caktuar të dënohet më 11 korrik.

Zyra e Prokurorit të Qarkut në Manhatan i kishte kërkuar Gjykatës së Apelit të refuzonte ankesën. Në letrën e tyre, prokurorët vunë në dukje se çështja nëse urdhri duhet të hiqet mund të trajtohej përmes dosjeve gjyqësore pas gjykimit.

Avokatët e Trump kanë argumentuar se ai duhet të ketë të drejtë të adresojë plotësisht çështjen, duke pasur parasysh kritikat e vazhdueshme publike ndaj tij nga ish-avokati i tij Michael Cohen dhe Daniels , të dy dëshmitarë kryesorë të prokurorisë.

Disa ditë pas vendimit, ata i dërguan një letër Merchanit duke i kërkuar që të hiqte urdhrin e gag. Ata vazhduan javën e kaluar me një mocion formal duke kërkuar që kufizimet të anuloheshin. Prokurorët kanë afat të përgjigjen deri të enjten. Merchan pritet të qeverisë së shpejti pas kësaj, ndoshta para debatit të Trump më 27 qershor me Presidentin Joe Biden.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese