Hapësire reklamuese

Bota

Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest për ish-ministrin dhe gjeneralin rus

Shkruar nga Newsbomb
Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest për ish-ministrin dhe
Ministri Sergei Shoigu dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Ruse Valery Gerasimov

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi ​​urdhër-arrest për Sergei Shoigu, ish-ministrin rus të mbrojtjes dhe gjeneralin kryesor rus Valery Gerasimov. Të dy zyrtarët rus akuzohen për krime gjatë pushtimit rus të Ukrainës.

 Gjykata me bazë në Hagë tha se Shoigu dhe Gerasimov dyshoheshin se kishin kryer krime lufte dhe krime kundër njerëzimit për drejtimin e sulmeve kundër civilëve dhe objekteve civile në Ukrainë.

Gjyqtarët kishin gjetur se kishte "baza të arsyeshme për të besuar se dy të dyshuarit mbajnë përgjegjësi për sulmet me raketa të kryera nga forcat e armatosura ruse kundër infrastrukturës elektrike të Ukrainës nga të paktën 10 tetori 2022 deri të paktën 9 mars 2023", thuhej në njoftim.

Rusia, e cila nuk është anëtare e GJPN ka thënë vazhdimisht se infrastruktura energjetike e Ukrainës është një objektiv legjitim ushtarak dhe mohon të ketë shënjestruar civilët ose infrastrukturën civile.

Ukraina gjithashtu nuk është anëtare, por i ka dhënë juridiksionin të GJPN për të ndjekur penalisht krimet e kryera në territorin e saj.

Urdhër-arrestet për Shoigu dhe Gerasimov e çojnë në tetë totalin e urdhërarresteve të lëshuara kundër të dyshuarve të lartë rusë që nga fillimi i pushtimit. Këtu përfshihet Putini, i dyshuar për një krim lufte për dëbimin e fëmijëve ukrainas në Rusi.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese