Hapësire reklamuese

Bota

Gjigantët mediatikë "pikiatë", Elon Musk zbulon se si po shuhen vit pas viti (RAPORTET)

Shkruar nga Newsbomb
Gjigantët mediatikë "pikiatë", Elon Musk zbulon se si
Elon Musk

Miliarderi Elon Musk, me një ndikim dhe influencë të madhe në botë, prej shumë kohësh po i jep një rëndësi të madhe botës mediatike dhe temave të cilat kanë një ndikim të madh global.

Musk në platformën X (ish-twitter) ka publikuar një raport ku duket se si media tradicionale çdo ditë dhe më shumë humbet audiencën e cila është e orientuar drejt mediave online duke e marrë informacionin në kohë reale, dhe jo vetëm nga një kanal komunikimi, por nga disa. Një prej tyre është dhe AI, ku sipas Muska është një arsye më tepër se përse media tradicionale po e humbet teleshikuesin.

“Mediat e trashëguara thjesht nuk mund të konkurrojnë më qindra miliona njerëz që ofrojnë informacion interaktiv në kohë reale, të ndihmuar nga AI”.

Në raportin e publikuar shifrat tregojnë se si gjigantët mediatikë kanë humbur audiëncën nga Janar 2020 deri në Janar 2024.

Fox News ka 24%  të audiencës së saj, CNN ka rënë me 20%,  prestigjozja The New York Times ka humbur 22% të audiencës në këto 4 vite dhe me humbjen më të madhe renditet The Washington Post” me 45%.

 

Gjigantët mediatikë "pikiatë", Elon Musk zbulon se si

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese