Hapësire reklamuese

Bota

Gjendet trupi i pajetë i alpinistit amerikan 22 vite pasi u zhduk në Peru

Shkruar nga Newsbomb

Gjendet trupi i pajetë i alpinistit amerikan 22 vite pasi u zhduk në
Trupi i një alpinisti amerikan është zbuluar nga një çift alpinistësh amerikanë 22 vjet pasi ai u zhduk pas një orteku në Andet peruan.

Vëllezërit amerikanë Ryan Cooper dhe Wesley Waren gjetën trupin e Bill Stampfl më 27 qershor në malin Huascaran. Alpinistët kishin zbritur malin në Cordillera Blanca të Perusë pas një përpjekjeje të pasuksesshme për të arritur majën e saj 22,000 ft, kur gjetën trupin, rreth 16,500 ft.

Cooper tha për CNN të martën se ata vunë re një objekt që nuk përzihej plotësisht me peizazhin dhe vendosën të hetojnë.

Ai tha se akulli kishte ruajtur trupin dhe gjërat e tij dhe unaza e martesës, helmeta, çizmet e ngjitjes malore dhe xhaketa e Stampfl ishin të gjitha të paprekura.

Vëllezërit arritën të identifikonin Stampfl duke gjetur një çantë të bashkangjitur në trupin e tij, brenda së cilës gjetën kartën e tij të identifikimit, një aparat fotografik, pasaportë, portofol dhe syze – të gjitha këto ishin gjithashtu të paprekura, shpjegoi Cooper.

"Dikush e donte atë dhe dikush donte që ai të kthehej në shtëpi," tha Cooper. “Sapo kuptova se ai ishte një alpinist amerikan, e dija se kishim përgjegjësinë për të gjurmuar familjen dhe për t'u dhënë atyre lajmet,” tha Cooper.

Stampfl dhe dy nga alpinistët dhe miqtë e tij, Steve Erskine dhe Matthew Richardson, u vranë të gjithë nga një ortek në malin Huascaran më 24 qershor 2002, tha vajza e tij Jennifer Stampfl për CNN të martën. Trupat e tyre nuk u zbuluan kurrë, përveç atyre të Erskine, tha ajo. Stampfl ishte 58-vjeç në atë kohë.

Trupi i tij u mor dhe u rrëzua nga mali më 5 korrik nga Shoqata Peruane e Shpëtimit në Male dhe Policia Kombëtare Peruane pas koordinimit me familjen e Cooper dhe Stampfl.

Trupi i tij u dërgua në një morg në qytetin e Yungay për një autopsi, postoi Policia Kombëtare e Perusë në X të martën.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese