Hapësire reklamuese

Bota

Gjendet helikopteri i presidentit iranian, konfirmohet vdekja e Ebrahim Raisi

Shkruar nga Newsbomb

Gjendet helikopteri i presidentit iranian, konfirmohet vdekja e  Ebrahim Raisi

Një helikopter që transportonte presidentin iranian Ebrahim Raisi, ministrin e jashtëm të vendit dhe zyrtarë të tjerë është rrëzuar në kufijtë malor veriperëndimor të Iranit të dielën, duke shkaktuar një operacion masiv shpëtimi në një pyll të mbuluar me mjegull.

Mbetjet e djegura të helikopterit që u rrëzua të dielën me Raisi u gjetën herët të hënën pas një kërkimi gjatë natës në kushte stuhie dhe asnjë prej tyre nuk ka mundur të mbijetojë.

Gjendet helikopteri i presidentit iranian, konfirmohet vdekja e  Ebrahim Raisi
Helikopteri i djegur

Incidenti vjen pasi Irani nën drejtimin e Raisit dhe Udhëheqësit Suprem Ayatollah Ali Khamenei nisi një sulm të paprecedentë me dron dhe raketa mbi Izraelin muajin e kaluar dhe e ka pasuruar uraniumin më afër se kurrë niveleve të nivelit të armëve.

Irani është përballur gjithashtu me vite të tëra me protesta masive kundër teokracisë së tij shiite për një ekonomi të sëmurë dhe të drejtat e grave, duke e bërë momentin shumë më të ndjeshëm për Teheranin dhe të ardhmen e vendit. 

Raisi po udhëtonte në provincën e Azerbajxhanit Lindor të Iranit. Televizioni shtetëror tha se ajo që e quajti "ulje e vështirë" ndodhi pranë Jolfës, një qytet në kufi me kombin e Azerbajxhanit, rreth 600 kilometra (375 milje) në veriperëndim të kryeqytetit iranian, Teheranit. Më vonë, televizioni shtetëror e publikoi atë më në lindje pranë fshatit Uzi, por detajet mbetën kontradiktore.

Duke udhëtuar me Raisin ishin Ministri i Jashtëm i Iranit Hossein Amirabdollahian, guvernatori i provincës së Azerbajxhanit Lindor të Iranit dhe zyrtarë dhe truproja të tjerë. Një zyrtar i qeverisjes vendore përdori fjalën «përplasje», por të tjerë iu referuan ose një «ulje e vështirë» ose një «incident».

As IRNA dhe as televizioni shtetëror nuk ofruan ndonjë informacion mbi gjendjen e Raisit në orët më pas.

Të hënën herët në mëngjes, autoritetet turke publikuan atë që ata e përshkruan si pamje me dron që tregon atë që dukej të ishte një zjarr në shkretëtirë që ata "dyshonin se ishin rrënojat e helikopterit". Koordinatat e renditura në pamjet e vënë zjarrin rreth 20 kilometra (12 milje) në jug të kufirit Azerbajxhan-Iran, në anën e një mali të pjerrët.

Gjendet helikopteri i presidentit iranian, konfirmohet vdekja e  Ebrahim Raisi
Pamje nga operacioni i kërkim-shpëtimit

Televizioni shtetëror transmetoi imazhe të qindra besimtarëve, disa me duar të shtrira në lutje, duke u lutur në faltoren e Imam Rezait në qytetin e Mashhadit, një nga vendet më të shenjta të Islamit shiit, si dhe në Qom dhe vende të tjera anembanë vendit. Kanali kryesor i televizionit shtetëror transmetoi lutjet pa pushim.

Në Teheran, një grup burrash të gjunjëzuar në anë të rrugës kapën fijet e rruazave të lutjes dhe panë një video të Raisit duke u lutur, disa prej tyre duke qarë dukshëm.

IRNA e quajti zonën një "pyll" dhe rajoni dihet se është gjithashtu malor. Televizioni shtetëror transmetoi imazhe të SUV-ve që garonin nëpër një zonë të pyllëzuar dhe tha se ato po pengoheshin nga kushtet e këqija të motit, duke përfshirë shiun e dendur dhe erën. 

Një helikopter shpëtimi u përpoq të arrinte në zonën ku autoritetet besojnë se ishte helikopteri i Raisit, por ai nuk mundi të ulej për shkak të mjegullës së madhe, tha zëdhënësi i shërbimeve të urgjencës Babak Yektaparast për IRNA. Në mbrëmje vonë, ministria e mbrojtjes e Turqisë njoftoi se kishte dërguar një mjet fluturues pa pilot dhe po përgatitej të dërgonte një helikopter me aftësi shikimi natën për t'u bashkuar me përpjekjet e kërkim-shpëtimit.

Shumë kohë pas perëndimit të diellit, zëdhënësi i qeverisë iraniane Ali Bahadori Jahromi pranoi se "ne po përjetojmë kushte të vështira dhe të ndërlikuara" në kërkim.

Raisi, 63 vjeç, një lider i linjës së ashpër që më parë udhëhoqi gjyqësorin e vendit, shihet si një i mbrojtur i Khameneit dhe disa analistë kanë sugjeruar se ai mund të zëvendësojë liderin 85-vjeçar pas vdekjes ose dorëheqjes së Khameneit.

Raisi kishte qenë në kufirin me Azerbajxhanin herët të dielën për të inauguruar një digë me presidentin e Azerbajxhanit Ilham Aliyev. Diga është e treta që të dy kombet ndërtuan mbi lumin Aras. Vizita erdhi pavarësisht marrëdhënieve të ftohta midis dy vendeve, duke përfshirë një sulm me armë në Ambasadën e Azerbajxhanit në Teheran në vitin 2023 dhe marrëdhëniet diplomatike të Azerbajxhanit me Izraelin, të cilin teokracia shiite e Iranit e sheh si armikun e saj kryesor në rajon.

Raisi fitoi zgjedhjet presidenciale të Iranit të vitit 2021, një votim që pa pjesëmarrjen më të ulët në historinë e Republikës Islamike. Raisi është sanksionuar nga SHBA pjesërisht për përfshirjen e tij në ekzekutimin masiv të mijëra të burgosurve politikë në vitin 1988 në fund të luftës së përgjakshme Iran-Irak.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese