Hapësire reklamuese

Bota

Fletëarrestimet për Netanyahun dhe Hamasin, reagojnë liderët botërorë: E padrejtë, nuk i shërben Paqes

Shkruar nga Newsbomb
Fletëarrestimet për Netanyahun dhe Hamasin, reagojnë liderët
Foto ilustruese

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GJNP)  ka lëshuar fletëarrestime ndaj kryeministrit të Izraelit, Benjamin Netanyahu, ministrit të Mbrojtjes, Yoav Gallant, dhe liderëve të Hamasit, grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Izraeli dhe Hamasi, e dënuan njoftimin e prokurorit Karim Khan, i cili ka bërë përgjegjës zyrtarët e lartë të qeverisë izraelite dhe liderët e Hamasit krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Rripin e Gazës dhe në Izrael, së paku nga 7 tetori 2023.

Njoftimi i GJNP-së për fletëarrestimet nuk është pritur mirë as nga liderët botërorë, të cilët e kanë kritikuar vendimin e tyre.

Presidenti i SHBA, Joe Biden reagoi duke e cilësuar skandaloze kërkesën e kryeprokurorit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC).

"Kërkesa e prokurorit të ICC-së për urdhër-arrest kundër udhëheqësve izraelitë është skandaloze. Dhe më lejoni të jem i qartë: çfarëdo që mund të nënkuptojë ky prokuror, nuk ka asnjë ekuivalencë asnjë midis Izraelit dhe Hamasit. Ne do të qëndrojmë gjithmonë me Izraelin kundër kërcënimeve ndaj sigurisë së tij" - thuhet në reagimin e Biden.

Senatori amerikan nga Partia Republikane, Jim Risch, tha se nuk ka arsye për hetimin e zyrtarëve izraelitë, pasi ata nuk janë pjesë e Statutit të Romës dhe se Izraeli ka një gjyqësor funksional

Nuk ka arsye që gjykata të hetojë Izraelin, pasi nuk është pjesë e Statutit të Romës dhe Izraeli ka një gjyqësor krejtësisht funksional”,- tha Eisch, që është pjesë e Komitetit për Punë të Jashtme të Senatit amerikan.

Mbretëria e Bashkuar është shprehur kundër një kërkese të tillë të Khanit, duke argunmentuar se nuk ndihmon në arritjen e një marrëveshje paqeje në këtë rajon.

Ky veprim nuk ndihmon sa i përket arritjes së një pauze në luftime, lirimin e pengjeve apo dërgimin e ndihmës” në Gazë, tha një zëdhënës i kryeministrit britanik, Rishi Sunak.

Kundër lëshimit të fletarrestimeve është shprehur edhe kryeministri i Çekisë, Petr Fiala, i cili e konsideron të papranueshme propozimin e kryeprokurorit të GJNP-së.

Propozimi i kryeprokurorit të GJNP-së që të lëshojë fletarrestime për përfaqësuesit e një qeverie të zgjedhur në mënyrë demokratike dhe liderët e një organizate terroriste islamike është krejtësisht i papranueshëm”, tha Fiala.

Kancelari i Austrisë, Karl Nehammer, tha se respekton plotësisht pavarësinë e GJNP-së, por nuk është e drejtë që zyrtarët e lartë të qeverisë izraelite të vendosen në një peshore me organizatën terroriste të Hamasit/

Megjithatë, fakti që lideri i organizatës terroriste Hamas, i cili ka deklaruar se qëllimi i grupit është të shfarosë shtetin e Izraelit, përmendet në të njëjtën fjali me përfaqësuesit e zgjedhur në mënyrë demokratike të po këtij shteti është e pakuptueshme”, tha ai.

Reagim për këtë zhvillim ka pasur edhe nga organizata për të drejtat e njeriut, Human Rights Watch.

Kjo organizatë tha se viktimat e shkeljeve serioze në Izrael dhe në territoret palestineze nuk kanë pasur drejtësi për dekada.

Ky veprim i prokurorit hap derën që ata që janë përgjegjës për mizoritë e kryera muajve të fundit të përballen për veprimet e tyre në një gjykim të drejtë”, tha HRW, duke shtuar se shtetet anëtare të GJNP-së duhet të respektojnë pavarësinë e gjykatës.

Izraeli e nisi luftën në Gazë si përgjigje ndaj një sulmi të Hamasit në jug të Izraelit më 7 tetor, ku u vranë 1.200 njerëz, kryesisht civilë dhe u rrëmbyen rreth 250 të tjerë.

Sipas zyrtarëve të Hamasit, lufta izraelite  ka vrarë më shumë se 35.000 palestinezë, gjysma e të cilëve fëmijë dhe gra.

Gjithashtu, kjo luftë ka shkaktuar edhe krizë humanitare në Gazë, duke bërë që rreth 80 për qind e popullsisë të zhvendoset dhe qindra mijëra njerëz të vuajnë nga uria, sipas zyrtarëve të OKB-së.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese