Hapësire reklamuese

Bota

Erdogan merr hapin e papritur, presidenti turk do niset në Gjermani për të parë ndeshjen Holandë-Turqi

Shkruar nga Newsbomb
Erdogan merr hapin e papritur, presidenti turk do niset në Gjermani
Presidenti turk Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan planifikon të udhëtojë në Berlin për të ndjekur ndeshjen çerekfinale të Kampionatit Evropian 2024 midis Turqisë dhe Holandës, tha një zyrtar të enjten, pas një gjesti të diskutueshëm nga një lojtar i kombëtares që ndezi një grindje diplomatike midis Turqia dhe vendi pritës, Gjermania.

Turqia thirri të mërkurën ambasadorin gjerman për të folur ndaj kritikave të ministres së Brendshme gjermane Nancy Faeser ndaj Merih Demiral, e cila bëri një gjest me dorë që lidhet me një grup ultra-nacionalist. Agjencia gjermane e lajmeve DPA raportoi se si përgjigje, Gjermania thirri ambasadorin turk në Berlin të enjten.

Demiral shënoi të dy golat në një fitore 2-1 ndaj Austrisë për të fituar vendin e Turqisë në çerekfinalet e së shtunës.

Lojtari bëri një shenjë me secilën dorë që njihet si simbol i nacionalizmit turk pasi shënoi golin e tij të dytë të martën. Shenja lidhet me organizatën ultra-nacionaliste turke Ulku Ocaklari, e cila njihet më gjerësisht si Ujqërit Gri.

UEFA tha se po hetonte "sjelljen e supozuar të papërshtatshme" të Demiral. Erdogan kishte planifikuar të merrte pjesë në një takim në Azerbajxhan të shtunën, por ka vendosur të udhëtojë në Berlin për të mbështetur ekipin kombëtar, tha një zyrtar.

Nënkryetari Cevdet Yilmaz do të përfaqësonte udhëheqësin turk në Azerbajxhan. Zyrtari foli në kushte anonimiteti, sepse nuk ishte i autorizuar të fliste publikisht për këtë çështje.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese