Hapësire reklamuese

Bota

Erdogan ashpërson tonet ndaj Izraelit: Presion derisa të ndalen masakrat në Gaza

Shkruar nga Newsbomb
Erdogan ashpërson tonet ndaj Izraelit: Presion derisa të ndalen
Presidneti turk Erdogan

Turqia do të vazhdojë të ushtrojë presion ndaj Izraelit derisa të ndalojë luftën e tij në Rripin e Gazës. Kjo deklaratë u bë këtë të shtunë nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

“Ne do të vazhdojmë të ushtrojmë presion mbi Izraelin në fushat e tregtisë dhe diplomacisë derisa administrata e Netanyahu të ndalojë masakrat e saj në Gaza”, tha Erdogan në Asamblenë e Përgjithshme të Bordit të Marrëdhënieve Ekonomike me Jashtë (DEIK) në Stamboll.

Ai tha se Turqia ka ndaluar të gjitha aktivitetet tregtare me Izraelin, i cili ka vrarë afro 36,000 palestinezë në enklavën e bllokuar që nga tetori i kaluar, përveç krijimit të kushteve të urisë dhe reduktimit të territorit në rrënoja.

Izraeli akuzohet për "gjenocid" në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ), e cila në vendimin e saj të fundit ka urdhëruar Tel Aviv të ndalojë menjëherë operacionin e tij në Rafah, një qytet në Gazën jugore ku më shumë se një milion palestinezë të zhvendosur kishin kërkuar strehim.

Presidenti foli gjithashtu për qëllimet dhe arritjet ekonomike të vendit, duke thënë se eksportet tejkaluan 255 miliardë dollarë, duke arritur një rekord prej 257.6 miliardë dollarë që nga prilli.

“Me një normë rritjeje prej 4,5%, Turqia renditet e para në Evropë, e dyta në vendet e Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) dhe e katërta në G-20”, tha ai.

Duke vënë në dukje qëllimet e programit ekonomik të Ankarasë, presidenti turk tha se përparësia ekonomike e Turqisë ishte ulja e inflacionit në një shifër për lehtësim të përhershëm, me fokus në stabilitetin afatgjatë për të përmirësuar mirëqenien.

“Deficiti vjetor i llogarisë korente, i cili kishte arritur në 57 miliardë dollarë vitin e kaluar në maj, u ul në 31.2 miliardë dollarë në mars”, tha Erdogan.

“Pa përfshirë arin dhe energjinë, bilanci i llogarisë korente pati një suficit prej 36.1 miliardë dollarë në vit. Besoj se përmirësimi i deficitit të llogarisë korente do të vazhdojë”, shtoi ai.

"Ne do të hyjmë në një periudhë disinflacioniste duke filluar nga gjysma e dytë e vitit. Pritjet e tregut mbështesin fuqishëm parashikimet tona," tha presidenti, duke shtuar: "Ne nuk do të lejojmë presion shtesë inflacioniste nëpërmjet politikës sonë fiskale."

“Ne qëndrojmë pranë kujtdo që punon për Turqinë, eksporton për të, rrit investimet e tyre duke i besuar ekonomisë turke dhe mbështet ndërtimin e Shekullit të Turqisë”, tha lideri turk. "Shpresojmë se do ta transformojmë këtë periudhë të dhimbshme që e gjithë bota po përjeton në një trampolinë historike për Turqinë dhe ekonominë turke."

Erdogan tha se qeveria po zbaton një politikë të re industriale dhe do të ridrejtojë fondet në fushat prioritare përmes paketës së saj të kursimeve publike dhe efikasitetit.

Turqia po mbështet investimet e fokusuara në teknologji në sektorë kritikë, tha ai, duke shtuar se vendi i kushton rëndësi të madhe arritjes së transformimit të gjelbër dhe dixhital.

“Emri i Türkiye po del gjithnjë e më shumë në ballë në kërkimin e qendrave të prodhimit si një alternativë ndaj Azisë”, tha presidenti.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese