Hapësire reklamuese

Bota

Emmanuel Macron shfaqet besimplotë: Do të fitoj sërish zgjedhjet

Shkruar nga Newsbomb

 

Emmanuel Macron shfaqet besimplotë: Do të fitoj sërish zgjedhjet
Presidenti Emmanuel Macron

Emmanuel Macron ka thënë se do të “fitojë” zgjedhjet e parakohshme legjislative që ai thirri pas humbjes dërrmuese të aleatëve të tij ndaj Tubimit Kombëtar (RN) të ekstremit të djathtë të Marine Le Pen në zgjedhjet evropiane.

Në intervistën e tij të parë që nga votimi i së dielës, ai mohoi akuzat se vendimi i tij për të shpërndarë parlamentin ishte një çmenduri që mund t'i dorëzonte pushtetin e madh politik të djathtës ekstreme dhe në fakt të neutralizonte aftësinë e tij për të bërë politikë të brendshme me tre vjet të mandatit të tij në detyrë ende për të kandiduar. 

"Aspak. Unë mendoj vetëm për Francën. Ishte një vendim i mirë dhe në interes të vendit. Unë u them francezëve: mos kini frikë, shkoni dhe votoni,” tha ai për Le Figaro.

“Ky është fryma e institucioneve tona: kam dëgjuar popullin francez. Tani është koha për sqarime. Shpërbërja është gjesti më i qartë, më radikal dhe më i fortë. Një gjest besimi të madh te populli francez.”

RN fitoi rreth 32% të votave të dielën, më shumë se dyfishi i rreth 15% të shënuar nga aleatët e presidentit, sipas sondazheve të daljes. Partia Socialiste, me 14 për qind, ishte në një mustaqe të grupit Macron.

Macron tha për Le Figaro se nuk mendon se e djathta ekstreme mund të përsërisë suksesin e saj evropian në zgjedhjet e brendshme.

“Politika është një dinamikë. Unë kurrë nuk kam besuar në sondazhet e opinionit. Vendimi që kam marrë hap një epokë të re. Një fushatë e re po fillon dhe ne nuk duhet t'i shikojmë rezultatet për një zonë zgjedhore me matjen e atyre në zgjedhjet evropiane,” tha ai.

“Presidenti duhet të angazhohet, është vendi i tij i duhur: e ardhmja e republikës, institucioneve, vendit dhe Evropës janë në rrezik”.

Ai tha se pozicioni i tij si president nuk ishte i kërcënuar, pavarësisht sugjerimeve se RN do të kërkonte dorëheqjen e tij nëse fitonte zgjedhjet e përgjithshme.

“Nuk është RN ajo që shkruan kushtetutën, apo frymën e saj. Institucionet janë të qarta, dhe po ashtu edhe vendi i presidentit, cilido qoftë rezultati”, tha Macron.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese