Hapësire reklamuese

Bota

Elon Musk kundër anëtarësimit të Ukrainës në NATO: Kështu nis një apokalips bërthamor!

Shkruar nga Newsbomb

Elon Musk kundër anëtarësimit të Ukrainës në NATO:

Biznesmeni amerikan Elon Musk beson se anëtarësimi i Ukrainës në NATO mund të çojë në apokalips bërthamor.

"Kjo fjalë për fjalë fillon filmi i apokalipsit bërthamor," shkroi ai në faqen e tij X nën një postim me një video të një fjalimi të Sekretarit të Shtetit të SHBA Antony Blinken dhe ministrit të Jashtëm ukrainas Dmitry Kuleba, gjatë të cilit diplomati i lartë amerikan tha se Ukraina “Do të bëhet anëtare e NATO-s”.

Musk e quajti komentin e tij me një lidhje me një klip nga filmi artistik i vitit 1983 "The Day After", i cili përmban pamjet e një lufte të trilluar bërthamore midis Bashkimit Sovjetik dhe Shteteve të Bashkuara.

Të mërkurën, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përsëriti se Ukraina duhet të bëhet anëtare e aleancës, por tha se nuk e di se kur do të ndodhte kjo.

Ukraina aplikoi për t'u bashkuar me NATO-n në një bazë të shpejtë në shtator 2022 dhe u sigurua në samitin e aleancës në Vilnius në korrik 2023 se do të pranohej nëse plotësoheshin kushtet e nevojshme. Por, në Bruksel nuk u dha një afat kohor për pranimin e saj. Ndërkohë, organizata ka theksuar në mënyrë të përsëritur faktin se pranimi i Ukrainës është i pamundur ndërkohë që vendi mbetet në një gjendje konflikti të armatosur.

NATO tani përfshin 32 shtete: pothuajse të gjitha vendet evropiane, Kanadanë, Shtetet e Bashkuara dhe Turqinë. Bosnja dhe Hercegovina merr pjesë në programin për pranimin e anëtarëve të rinj në aleancë. Për t'u anëtarësuar në NATO, një vend duhet të plotësojë kushtet e një plani individual, të mos ketë mosmarrëveshje territoriale dhe të sjellë forcat e tij të armatosura në përputhje me standardet e aleancës.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese