Hapësire reklamuese

Bota

Elon Musk akuzon Australinë për censurë pasi gjykata ndaloi videot e dhunshme

Shkruar nga Newsbomb
Elon Musk akuzon Australinë për censurë pasi gjykata ndaloi
Elon Musk


Miliarderi teknologjik Elon Musk akuzoi Australinë për censurë pasi një gjykatës australian vendosi që platforma e tij e mediave sociale X duhet të bllokojë përdoruesit në mbarë botën nga aksesi në videon e një peshkopi që goditet me thikë në një kishë të Sidneit.

Kryeministri Anthony Albanese u përgjigj të martën duke e përshkruar Musk si një "miliarder arrogant" që e konsideronte veten mbi ligjin dhe ishte jashtë kontaktit me publikun.

"X", kompania e teknologjisë e riemërtuar në vitin 2023 nga Musk pasi bleu Twitter, njoftoi javën e kaluar se do të luftonte në gjykatë urdhrat Australianë për të hequr postimet në lidhje me një sulm me thikë ndaj peshkopit Mar Mari Emmanuel në një kishë ortodokse asiriane si një shërbim. duke u transmetuar në internet më 15 prill.

Në një seancë pas orarit të hënën, gjyqtari Geoffrey Kennett fshiu pamjet nga të gjithë përdoruesit e X deri të mërkurën, kur do të dëgjohet një kërkesë për një ndalim të përhershëm.

Disa orë më vonë, Musk postoi në llogarinë e tij personale X një karikaturë që përshkruante një degëzim në një rrugë me një rrugë që të çon në "fjalën e lirë" dhe "të vërtetën" dhe tjetrën në "censurë" dhe "propagandë".

Musk citoi Albanese duke u thënë gazetarëve të hënën se platformat e tjera të mediave sociale kishin respektuar kryesisht urdhrat e rregullatorit për të hequr përmbajtjen e dhunshme.

“Do të doja të gjeja një moment për të falënderuar kryeministrin për informimin e publikut se kjo platformë është e vetmja e vërtetë”, ka postuar Musk.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese