Hapësire reklamuese

Bota

Donin të vrisnin Zelensky, Ukraina arreston dy zyrtarë për tradhti

Shkruar nga Newsbomb
Donin të vrisnin Zelensky, Ukraina arreston dy zyrtarë për
Volodymyr Zelensky

Ukraina ka arrestuar dy zyrtarë të sigurisë që dyshohet se janë përfshirë në një komplot rus për të vrarë presidentin Volodymyr Zelensky.

Dy kolonelë në njësinë e mbrojtjes së qeverisë së Ukrainës u akuzuan për kryerjen e “aktiviteteve subversive kundër Ukrainës në këmbim të kompensimit financiar”, tha të martën zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës.

Të dy kolonelët u akuzuan për tradhti; njëri u akuzua gjithashtu për përgatitje të një akti terrorist. Zyra e prokurorit tha se njëri nga të dyshuarit mori dy dronë dhe municione nga shërbimi i sigurisë shtetërore të Rusisë (FSB), të cilat ata synonin t'i transferonin te një bashkëpunëtor tjetër për të kryer një shpërthim.

Shërbimi shtetëror i sigurimit të Kievit (SBU) tha se kishte "dështuar" "planet në zhvillim aktiv" për të vrarë Zelensky dhe zyrtarë të tjerë të lartë ukrainas, duke përfshirë kreun e SBU, Vasyl Maliuk dhe kreun e Inteligjencës së Mbrojtjes të Ukrainës, Kyrylo Budanov.

Zelensky thuhet se është përballur me disa tentativa për t'i vrarë që kur Rusia filloi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës në shkurt 2022.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese