Hapësire reklamuese

Bota

Donald Trump nuk harron, kërcënon me burg Mark Zuckerberg

Shkruar nga Newsbomb

Donald Trump nuk harron, kërcënon me burg Mark Zuckerberg

Armiqësia e Donald Trump ndaj Mark Zuckerberg po agravohet edhe më shumë. Në një postim në Truth Social të martën, ish-presidenti kërcënoi se do të futë në burg "mashtruesit e zgjedhjeve".

"Gjithçka që mund të them është se nëse zgjidhem President, ne do të ndjekim Mashtruesit e Zgjedhjeve në nivele të paparë më parë dhe ata do të dërgohen në burg për periudha të gjata kohore," shkroi Trump . “Ne tashmë e dimë se kush jeni. MOS E BËJ! ZUCKERBUCKS, ki kujdes!”

Kërcënimi vjen katër muaj pasi Trump iu referua Facebook-ut si "armiku i popullit". Vitin e kaluar, Trump gjithashtu bëri thirrje që Zuckerberg të ndiqej penalisht, duke shkruar në Truth Social, “Ai mashtroi në zgjedhjet. I gjithë sistemi është I NDRYSHUAR. Pse nuk po ndiqet penalisht? Demokratët dinë vetëm të mashtrojnë. Amerika nuk do të zgjasë më shumë!”

Zemërimi i Trump ndaj Zuckerberg-ut shkon shumë larg. Gjatë presidencës së tij, ai kritikoi Facebook-un dhe kërcënoi një padi qeveritare kundër kompanisë (dhe Google) për pretendimin se kishte një paragjykim kundër konservatorëve.

"Shiko, ne duhet të padisim Google dhe Facebook dhe të gjitha këto, që ndoshta do ta bëjmë, në rregull?" Trump i tha Fox Business Network në qershor të 2019.

Gjërat u përshkallëzuan në një mënyrë të madhe në vitin 2020, megjithatë, kur Facebook e ndaloi Trumpin për një kohë të pacaktuar pas sulmit të 6 janarit në Kapitol.

"Ne besojmë se rreziqet e lejimit të Presidentit të vazhdojë të përdorë shërbimin tonë gjatë kësaj periudhe janë thjesht shumë të mëdha," shkroi Zuckerberg në atë kohë.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese