Hapësire reklamuese

Bota

Deklarata e kryeminsitrit për t’u dorëhequr pas akuzave për gruan e tij, spanjollët dalin në protestë

Shkruar nga Newsbomb

Deklarata e kryeminsitrit për t’u dorëhequr pas akuzave për

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez deklaroi se mund të dorëhiqej, pasi është ngritur një hetim për korrupsion ndaj bashkëshortes së tij, Begonja Gomez. Mbështetësit e tij menjëherë u mobilizuan dhe mbushën rrugët e Madridit për të kundërshtuar këtë vendim dhe për t’i kërkuar kryeministrit që të qëndrojë në detyrë.

Zëvendës kryeministrja e Spanjës, Maria Jesus Montero, se edhe ajo si protestuesit mendon se Sanchez ka aftësi për të udhëhequr Spanjën:

“Një mesazh që do të kalojë muret e kësaj dhome me njerëz dhe që do të reflektojë ndjenjat e miliona qytetarëve progresivë në këtë vend. Kryeministër, qëndro! Pedro, qëndro! Ne jemi me ty”,-  u shpreh ajo.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese