Hapësire reklamuese

Bota

Dalin rezultat paraprake të zgjedhjeve në Francë: Le Pen pëson "goditjen" fatale

Shkruar nga Newsbomb

Dalin rezultat paraprake të zgjedhjeve në Francë: Le Pen

Aleanca e majtë në Francë është në rrugën e duhur për të fituar shumicën e vendeve në një zgjedhje parlamentare dramatike, duke i dhënë një goditje partisë së ekstremit të djathtë të Marine Le Pen.

Tubimi Kombëtar i Le Pen doli në krye në raundin e parë një javë më parë dhe synonte të siguronte shumicën e vendeve në legjislaturën e Francës për herë të parë në historinë e partisë. Por votimi taktik dhe bashkëpunimi midis kundërshtarëve të Le Pen në një përpjekje për ta mbajtur partinë e saj jashtë pushtetit duket se kanë dhënë rezultat.

Sipas vlerësimeve paraprake nga instituti i sondazheve IFOP, aleanca e majtë pritet të ketë midis 180 dhe 215 deputetë në parlamentin me 577 vende. Kjo e vendos atë përpara liberalëve të Macron me 150-180 vende, me Tubimin Kombëtar dhe aleatët e tij që parashikojnë të kenë 120-150 deputetë në legjislaturën e re.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese