Hapësire reklamuese

Bota

"Burri im nuk ka vdekur", gruaja e Noam Chomsky mohon vdekjen e intelektualit të njohur

Shkruar nga Newsbomb
"Burri im nuk ka vdekur", gruaja e Noam Chomsky mohon vdekjen e
Noam Chomsky

Valeria Wasserman, bashkëshortja e Noam Chomsky ka përgënjeshtruar lajmin e vdekjes së intelektualit të njohur në Amerikë. 

Kjo lëvizje vjen pasi sot disa media raportuan vdekjen e Chomskyt. Valeria Wasserman, bashkëshortja e tij tha se ai është i sëmurë, por gjallë. 

Sipas njoftimeve të shtypit, profesori emeritus i gjuhësisë në Institutin e Teknologjisë në Masaçusets dhe në Universitetin e Arizonës kishte përmirësuar shkallën e rifitimit të vetëdijes dhe largimit nga njësia e kujdesit intensiv.

Gruaja e tij kishte bërë të ditur se analisti politik po ndiqte lajmet dhe se sa herë që shihte imazhe të gjenocidit në Gaza, ngrinte krahun e majtë në shenjë keqardhjeje dhe zemërimi.

Noam Chomsky lindi më 7 dhjetor 1928 në Filadelfia. Chomsky, i konsideruar nga shumë në mbarë botën si një simbol i protestës dhe pavarësisë, ishte një aktivist dhe kritik me ndikim, i cili shpesh vinte në dyshim politikën e SHBA-së për të gjitha llojet e çështjeve, nga Lindja e Mesme deri në Amerikën Qendrore.

Ai gjithashtu, autor i shumë librave dhe eseve, si "Frika nga demokracia", "Si funksionon bota", "Për pushtetin dhe ideologjinë" dhe "Kultura e terrorizmit", ndër të tjera, do të mbahet mend gjithmonë nga të gjithë si një emblematik. intelektual i së majtës botërore.

Që në moshë të re ai u përball me pushtimin amerikan në Vietnam dhe kritikoi globalizimin dhe kapitalizimin që mbizotëronte nga Shtetet e Bashkuara.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese