Hapësire reklamuese

Bota

Bota dënon sulmin në Rafah, Benjamin Netanyahu s’tërhiqet, zotohet të vazhdojë luftën kundër Hamasit

Shkruar nga Newsbomb
Bota dënon sulmin në Rafah, Benjamin Netanyahu s’tërhiqet,
Foto nga situata ne Rafah

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu është zotuar të vazhdojë luftën kundër Hamasit edhe pse ndërkombëtarët kanë dënuar sulmi ajror në Rafah që vrau dhjetëra civilë palestinez.

Të paktën 45 njerëz u vranë, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi, ndërsa qindra të tjerë u trajtuan për djegie të rënda, fraktura dhe plagë të copëzave.

Netanyahu tha se sulmi ishte një "aksident tragjik", por shtoi: "Unë nuk kam ndërmend ta përfundoj luftën përpara se të arrihet çdo qëllim".

Ai tha se ishte jetike që Izraeli të merrte "çdo masë paraprake të mundshme" për të mbrojtur civilët dhe këmbënguli që Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) po marrin masa më të mira për të mos dëmtuar ata që nuk janë përfshirë në konflikt.

Në një deklaratë të hënën, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres tha se sulmi kishte "vrarë shumë civilë të pafajshëm që kërkonin vetëm strehim nga ky konflikt vdekjeprurës".

"Nuk ka vend të sigurt në Gaza. Ky tmerr duhet të ndalet," tha ai.

Organizatat ndërkombëtare janë rreshtuar për të dënuar sulmin, me BE-në që këmbëngul që Izraeli të respektojë një vendim të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ) javën e kaluar për të ndaluar sulmet në Rafah.

Pavarësisht vendimit të GJND-së, Izraeli është zotuar të vazhdojë me pushtimin e Rafahut, me zyrtarët që këmbëngulin se vendimi i linte hapësirë ​​sulmit në përputhje me ligjin ndërkombëtar. Izraeli filloi sulmin e së dielës në Rafah disa orë pas sulmit të parë raketor të Hamasit në Tel Aviv në disa muaj.

Zyrtarët e IDF thanë se sulmi në Rafah kishte vrarë dy komandantë të lartë të Hamasit dhe se po hetonte vdekjen e civilëve në zonë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese