Hapësire reklamuese

Bota

Bisedimet për anëtarësimin e Ukrainës në BE, Orban: Kemi dyshime, por nuk do bllokojmë negociatat

Shkruar nga Newsbomb
Bisedimet për anëtarësimin e Ukrainës në BE, Orban:
Foto ilustruese

Ditën e sotme nisin bisedimet për anëtarësimin e Ukrainës në Bashkimin Europian. Për këtë kryeministri i Hungarisë ka deklaruar se nuk do të ndalojnë negociatat për anëtarësimin e Ukrainës në BE.

Hungaria që do të marrë presidencën e BE është shprehur se ka dyshime dhe se beson se ato janë të motivuara politikisht.

Hungaria nuk është dakord me procesin, por ne do ta bllokojmë dhe mbështesim fillimin e negociatave. Nuk është momenti për të thënë po ose jo anëtarësimit në BE. Por së pari duhet të zbulojmë se cilat janë pasojat e anëtarësimit të një vendi në luftë, kufijtë e të cilit nuk janë të përcaktuar në praktikë, i një vendi që është i rëndësishëm për bujqësinë evuopiane”, - tha kryeministri Viktor Orban.

“Ne po fillojmë negociatat pa qartësi për këto çështje, gjë që nuk është pozitive. Është një proces thjesht i motivuar politikisht”, - përfundoi kryeministri hungarez.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese