Hapësire reklamuese

Bota

"Biden me grip, mërmëriti gjithë kohës", çfarë nuk u pa nga debati i parë presidencial në SHBA?

Shkruar nga Newsbomb
"Biden me grip, mërmëriti gjithë kohës",
Joe Biden

Realiteti i garës presidenciale 2024 po vendoset tani që debati i parë i ciklit zgjedhor shfaqi dy opsionet kryesore që votuesit kanë në nëntor.

Por ajo çka nuk u pa nga ky debati ishte fakti se Joe Biden ishte i sëmurë nga një ftohje dhe mërmëriti pjesën më të madhe të kohës. Ndërsa Donald Trump tha vazhdimisht gënjeshtra dhe shmangu përgjigjen e pyetjeve të vështira.

Debati lindi dyshime të qenësishme se këta dy kandidatë ishin zgjedhjet e duhur e partive të tyre për të udhëhequr vendin në një nga momentet më kritike.

Nëse debati do të ndikojë votuesit e pavendosur drejt njërit kandidat apo tjetrit, mbetet për t'u parë.

1. Biden performon dobët

Presidenti bëri shaka në lidhje me komplotet e krahut të djathtë se ai do të merrte një lloj droge për përmirësimin e performancës përpara debatit, duke postuar një lidhje me një kanaçe me ujë për shitje në faqen e tij të fushatës të quajtur "Salca e fshehtë e errët Brandon".

Por performanca e tij me energji të ulët, të heshtur dhe të ngatërruar nuk i përmbushi pritshmëritë. Dhe mbani në mend: Biden e sfidoi ish-presidentin në debat, i cili duket si një gabim strategjik në retrospektivë.

Votuesit thonë rregullisht se janë të shqetësuar për moshën dhe aftësinë e Bidenit për detyrë. Ky debat nuk do të zbusë frikën e tyre.

Nëse dikush do të lexonte një transkript të fjalëve të Bidenit, disa nga rreshtat e tij do të dukeshin të zgjuara dhe agresive. Por dështoi. Ai dështoi të shiste arritjet e tij të nënshkruara, si plani i tij i infrastrukturës.

Që në fillim, zëri i Bidenit ishte i mbytur. Në një gafë, duke sulmuar Trump për shkurtimet e tij të taksave dhe borxhin kombëtar, ai në mënyrë konfuze i mbylli fjalët e tij me: "Më në fund e mundëm Medicare".

Trump kërceu në këtë moment: “Ai e mundi Medicare. Ai e rrahu për vdekje dhe po shkatërron Medicare.”

Për çështjen e abortit, e cila duhet të jetë një nga asetet më të forta të Biden për votuesit e shqetësuar për kthimin e të drejtave riprodhuese, Biden ngriti shqetësimin  vajza të vrarë nga emigrantët, duke u kthyer, për disa arsye, në një nga pikat e tij më të dobëta.

Ai u bë më i gjallë gjatë mbrëmjes, por jo aq sa për të ndryshuar narrativën sesi debati shkoi optikisht. Mbrëmja padyshim që do t'i shtyjë demokratët të debatojnë nëse Biden duhet të zëvendësohet.

2. Trump gënjen pafund

Siç pritej për një politikan të kontrolluar kaq vazhdimisht, Trump u përpoq vazhdimisht t'u shiste votuesve të pavërteta dhe gjysmë të vërteta.

Kur u shtruan pyetje që do të kërkonin përgjigje të ashpra, si ajo për kryengritjen e 6 janarit, ai u shmang dhe foli për diçka për të cilën mund të sulmonte Biden.

Moderatorët e CNN nuk i kontrolluan deklaratat drejtpërdrejt. Ndonjëherë, kur ai i shmangej pyetjes, ata e përsërisnin atë, ndonjëherë duke e bërë me sukses Trumpin të përgjigjej.

Ai pretendoi në mënyrë të rreme se demokratët duan aborte deri dhe pas lindjes. Ai tha pa prova se Nancy Pelosi refuzoi ofertën e tij për trupat e gardës kombëtare më 6 janar 2021 për t'iu përgjigjur një kryengritjeje që ai inkurajoi.

Dhe premtimi i tij se ndëshkimi do të shënonte një mandat të dytë në detyrë doli gjithashtu, në atë që dukej të ishte një kërcënim i fshehtë për ndjekje penale: “Ai mund të jetë një kriminel i dënuar sapo të largohet nga detyra. Joe mund të jetë një kriminel i dënuar me të gjitha gjërat që ai ka bërë. Ai ka bërë gjëra të tmerrshme.”

3. Vizionet e ndryshme u shfaqën qartë

Dy burrat treguan dallimet e dy Amerikave në të cilat jetojnë. Trump foli në mënyrë të përsëritur se si SHBA-të kishin dështuar, sesi Biden ishte presidenti më i keq në historinë e vendit dhe se si bota e sheh vendin me keqardhje tani.

“Joe, vendi ynë po shkatërrohet. Ndërsa unë dhe ti ulemi këtu dhe humbim shumë kohë në këtë debat. Ky nuk duhet të jetë një debat. Ai është presidenti më i keq, ai tha për mua sepse e thashë. Por shikoni, ai është presidenti më i keq në historinë e vendit tonë. Ai e ka shkatërruar vendin tonë.”

Biden nuk u pajtua, duke ofruar një pikëpamje optimiste për SHBA-në në skenën botërore.

“Ne jemi vendi më i admiruar në botë. Ne jemi Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Nuk ka asgjë përtej kapacitetit tonë. Ne kemi ushtrinë më të mirë në historinë e botës, më të mirën në historinë e botës. Askush nuk mendon se jemi të dobët. Askush nuk dëshiron të ngrejë me ne, askush.

4. Momenti i aktorit të filmit për të rritur

Dënimet e Trumpit dhe rastet e ndryshme gjyqësore nuk u shfaqën shumë në debat, një mundësi e humbur nga Biden për të goditur pikën më të dobët të Trump.

Kur çështja u shfaq më në fund, Biden e goditi Trumpin për marrëdhënie seksuale me një aktor filmi për të rritur ndërsa gruaja e tij ishte shtatzënë, duke iu referuar Stormy Daniels dhe gjyqit për paratë e heshtura që përfundoi në 34 krime për Trump .

“Ju keni moralin e një mace rrugice”, i tha Biden Trumpit.

Trump u përgjigj me një rresht që me siguri nuk është shqiptuar në debatet presidenciale në dekadat e kaluara: "Unë nuk kam bërë seks me një yll porno."

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese