Hapësire reklamuese

Bota

Biden: Hamasi shpreh gatishmërinë për t’u angazhuar në armëpushim të përhershëm

Shkruar nga Newsbomb
Biden: Hamasi shpreh gatishmërinë për t’u angazhuar në
Joe Biden/ © Credits: Reuters.com

Presidenti  Joe Biden njoftoi këtë të premte se Izraeli ka ofruar një “propozim të ri gjithëpërfshirës” që ofron një “udhërrëfyes” për një armëpushim në luftën me Hamasin në Gaza dhe lirimin e të gjithë pengjeve të mbajtura nga grupi terrorist.

Ai tha se propozimi u transmetua nga Katari në Hamas dhe faza e parë do të zgjasë gjashtë javë dhe do të përfshijë një “armëpushim të plotë dhe të plotë me tërheqjen e forcave izraelite nga të gjitha zonat e populluara të Gazës” dhe “lirimin e një numri pengjesh, përfshirë gra, të moshuar, të plagosur në këmbim të lirimit të qindra të burgosurve palestinezë.”

Sipas CNN, Izraeli këtë javë u paraqiti ndërmjetësuesve ide të reja mbi bisedimet e pengjeve dhe armëpushimi, pa u zgjeruar se cilat ishin idetë e reja.

Bisedimet indirekte midis Izraelit dhe Hamasit për sigurimin e lirimit të pengjeve u ndërprenë tre javë më parë pa një marrëveshje pasi palët nuk arritën në një marrëveshje për disa nga kushtet.

Të enjten, Hamasi tha se kishte informuar ndërmjetësuesit se ata janë “të përgatitur për të arritur një marrëveshje gjithëpërfshirëse” që përfshin një marrëveshje të plotë të shkëmbimit të pengjeve dhe të burgosurve nëse Izraeli ndalon luftën e tij në Gaza.

Një deklaratë nga grupi tha se ndërsa kishte treguar “fleksibilitet dhe pozitivitet në trajtimin e përpjekjeve të ndërmjetësve gjatë të gjitha raundeve të mëparshme të negociatave indirekte”. Izraeli, tha Hamasi, kishte përdorur muajt e bisedimeve në vazhdim si mbulesë për të vazhduar luftën e tij në Gaza.

“Hamasi dhe fraksionet palestineze nuk do të pranojnë të jenë pjesë e kësaj politike të negociatave të vazhdueshme përballë agresionit, vrasjeve, rrethimit, urisë dhe gjenocidit të popullit tonë”, thuhet në deklaratën e Hamasit.

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu ka insistuar vazhdimisht se lufta duhet të vazhdojë derisa Hamasi të shkatërrohet plotësisht.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese