Hapësire reklamuese

Bota

Biden dhe Zelensky firmosin marrëveshjen e sigurisë 10-vjeçare gjatë samitit të G7

Shkruar nga Newsbomb

Biden dhe Zelensky firmosin marrëveshjen e sigurisë 10-vjeçare

Biden dhe Zelensky sapo nënshkruan një pakt jetik 10-vjeçar të sigurisë në samitin e G7.

Marrëveshja po faturohet si një pararendëse për anëtarësimin përfundimisht të Ukrainës në NATO, me SHBA-në që pohon mbështetjen e saj për këtë rezultat përfundimtar.

Marrëveshja thotë se në rast të një sulmi të armatosur kundër Ukrainës, SHBA dhe Ukraina do të takohen brenda 24 orëve për të diskutuar një përgjigje. Nuk i angazhon SHBA-të të dërgojnë forca për të mbrojtur Ukrainën.

Ai thekson se SHBA do të mbështesë Ukrainën në zhvillimin e forcës së saj ushtarake përmes trajnimit, planifikimit të përbashkët dhe përpjekjeve për sigurinë kibernetike. SHBA do të ndihmojë gjithashtu Ukrainën që të kërkojë kompensim për dëmin e shkaktuar nga Rusia.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, u tha gazetarëve gjatë rrugës për në konferencë se marrëveshja synonte të tregonte mbështetjen e SHBA-së “do të zgjasë gjatë në të ardhmen dhe duke premtuar bashkëpunim të vazhdueshëm, veçanërisht në hapësirën e mbrojtjes dhe sigurisë”, sipas New York Times.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese