Hapësire reklamuese

Bota

Biden dënon brutalitetin rus pas sulmeve vdekjeprurëse në Ukrainë

Shkruar nga Newsbomb

Biden dënon brutalitetin rus pas sulmeve vdekjeprurëse në
Presidenti i SHBA Joe Biden ka dënuar një valë sulmesh raketore ruse që vranë të paktën 38 njerëz në Ukrainë, si një "kujtues i tmerrshëm i brutalitetit të Rusisë", pasi ai u zotua të forcojë mbrojtjen ajrore të Kievit.

Të paktën 190 u plagosën në të gjithë vendin, duke përfshirë disa në spitalin më të madh të fëmijëve të Ukrainës në kryeqytet, Kiev, të hënën.

Ukraina publikoi të martën foto të asaj që tha se ishin fragmente të gjetura të një rakete lundrimi ruse që goditi spitalin Ohmatdyt.

Rusia pretendoi se shpërthimi ishte shkaktuar nga një raketë e mbrojtjes ajrore ukrainase e gabuar, por OKB-ja tha se kishte shumë të ngjarë që Moska qëndronte pas sulmit - një përfundim i ndarë nga analistë që folën për BBC Verify.

Kjo vjen ndërsa Presidenti Biden përgatitet të presë një samit të NATO-s në Uashington më vonë të martën.

Ai tha se rritja e mëtejshme e mbrojtjes ajrore të Ukrainës do të njoftohej në takim.

Udhëheqësit nga 32 shtetet anëtare të NATO-s, vendet e tyre partnere dhe BE-ja po mblidhen për të shënuar 75-vjetorin e bllokut. Pritet që të marrë pjesë edhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Ai u ka kërkuar aleatëve perëndimorë që të rrisin furnizimet e mbrojtjes ajrore për muaj të tërë, mes sulmeve të shtuara ruse. Zyrtarët e OKB-së thanë se maji ishte muaji më vdekjeprurës për viktimat civile në pothuajse një vit.

Samiti do të fokusohet në mbrojtjen dhe parandalimin në kontekstin e pushtimit rus të Ukrainës.

Ukraina nuk është anëtare e NATO-s, por ka kërkuar që të pranohet sa më shpejt që të jetë e mundur pas përfundimit të luftës së saj me Rusinë. Sekretari i përgjithshëm në largim i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se është "e pashmangshme" që Ukraina të bëhet përfundimisht anëtare, por jo deri pas luftës.

Rusia e kundërshton ashpër hyrjen e Ukrainës në bllok, nga frika se do t'i afronte forcat e aleancës shumë afër territorit të saj.

“Ne do të shpallim masa të reja për të forcuar mbrojtjen ajrore të Ukrainës për të ndihmuar në mbrojtjen e qyteteve dhe civilëve të tyre nga sulmet ruse”, tha Biden.

“Do të takohem me Presidentin Zelensky për të bërë të qartë se mbështetja jonë për Ukrainën është e palëkundur”.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese