Hapësire reklamuese

Bota

Analiza e CNN: Debati i paprecedentë presidencial mund të trondisë Shtëpinë e Bardhë si kurrë më parë

Shkruar nga Newsbomb

Analiza e CNN: Debati i paprecedentë presidencial mund të
Përballja në Atlanta mes Joe Biden dhe Donald Trump të enjten në mbrëmje ka një shans të mirë për t'u bërë debati presidencial më fatal në historinë e SHBA.

Për herë të parë, një president në detyrë dhe një ish-president do të mbyllin brirët para miliona shikuesve, në një takim që do të zhvillohet shumë më herët se normalja - madje edhe para konventave të partisë. Përballja e organizuar nga CNN është momenti më i rëndësishëm deri më tani në një zgjedhje të qetë dhe është shansi më i mirë i Bidenit për të tundur një ofertë rizgjedhjeje, të cilën ai është në rrezik të thellë ta humbasë, ndërsa përpiqet të bindë votuesit se ai ka dhënë politikën. dhe normalitetin ekonomik që premtoi në 2020.

Debati vjen në një moment kur shumë amerikanë po kërkojnë lehtësim nga çmimet e larta që e kanë bërë më të vështirë ushqimin e familjeve të tyre dhe përballimin e qirave, hipotekave dhe makinave të reja. Ai po shpaloset mes një debati intensiv kombëtar mbi aksesin ndaj abortit që u lëshua nga shumica konservatore e Gjykatës së Lartë të ndërtuar nga Trump. Ndarjet e thella mbi emigracionin dhe politikën e jashtme në një botë të mbushur me sfida të reja ndaj fuqisë së SHBA-së do të formojnë një sfond të diskutueshëm për një përplasje midis dy kandidatëve që përbuzin hapur njëri-tjetrin. Debati në këtë kuptim personifikon një garë zgjedhore që ka lënë miliona amerikanë të pakënaqur me zgjedhjen e ofruar nga dy kandidatë të moshuar që largojnë më shumë votues sesa tërheqin.

Por rrethanat e rëndësishme të rastit mund të kuptohen plotësisht vetëm krahas kontekstit të politikës së paprecedentë të kohës. Që kur Senatori John F. Kennedy dhe Zëvendës Presidenti Richard Nixon organizuan  debatin e parë televiziv  në fushatën e vitit 1960, ka pasur zgjedhje shumë të ngushta që e kanë vendosur vendin në një kurs krejtësisht të ndryshëm. Por aksionet në 2024 janë më të mëdha se kurrë për shkak të përpjekjes së Trump për të penguar transferimin paqësor të pushtetit bazuar në pretendimet e rreme për mashtrim në zgjedhjet e 2020 dhe premtimin e tij për të kryer një presidencë të paparë më parë të hakmarrjes personale nëse ai fiton në nëntor.

Biden planifikon të përcaktojë atë që ai e sheh si kërcënimin e Trump për sundimin e ligjit dhe demokracisë në termat më të rreptë, thanë burime të njohura me këtë çështje për Kayla Tausche të CNN. Ai do ta përshkruajë sulmin e turmës nga mbështetësit e Trump në Kapitolin e SHBA më 6 janar 2021, si një moment "sizmik", përcaktues të epokës që duhet të jetë një pikë uji për votuesit.

“Mishërimi i kërcënimit po kthehet”, tha një burim i Biden.

Ky sfond do të thotë se ky debat presidencial ka një kast të ndryshëm nga të gjithë paraardhësit e tij.

Sikur senatori John Kerry të kishte rrahur Presidentin Xhorxh W. Bush në vitin 2004 ose ish-guvernatori i Masachusetts Mitt Romney ta kishte bërë Presidentin Barack Obama një president me një mandat në 2012, do të kishte pasur ndryshime të rëndësishme politike. Por karakteri i republikës dhe qëndrimi i saj global nuk do të kishin ndryshuar rrënjësisht. Kjo garanci nuk mund të zbatohet me asnjë besim në zgjedhjet aktuale. Impulsi i njeriut të fortë të Trump – i mishëruar nga pretendimi i tij para Gjykatës së Lartë se presidentët kanë pushtet pothuajse të pakufishëm, si dhe një plan për politika të reja të vijës së ashpër mbi emigracionin, ekonominë dhe politikën e jashtme – do të thotë se një mandat i dytë mund të sjellë përçarje masive.

“(Është) historik i pabesueshëm. Ju nuk mund të (mbi) të reklamoni rëndësinë e kësaj”, tha historiani presidencial Douglas Brinkley për Wolf Blitzer të CNN të mërkurën.

Demokratët janë të dëshpëruar që 81-vjeçari Biden të shfaqë një shfaqje vitaliteti dhe mprehtësie mes shqetësimeve për moshën e tij. Përgjegjësia më e madhe e 78-vjeçarit Trump mund të jetë ai vetë dhe mundësia e një performance që mund të vërtetojë paralajmërimet e Bidenit se ai është shumë "i paprekur" për të qenë president.

Biden pritet të godasë Trump për abortin - një nga fushat e pakta politike ku ai tejkalon ish-presidentin - dhe admirimin e tij ndaj diktatorëve të huaj. Trump tashmë po sinjalizon se do ta portretizojë Amerikën e Bidenit në terma distopikë, të rrethuar nga emigracioni i pakontrolluar, krimi i shfrenuar dhe dhimbjet e zjarrta ekonomike. Aspekti më i jashtëzakonshëm i debatit është se ai zhvillohet më pak se një muaj pasi Trump u dënua në një çështje kriminale për heqjen e parave në Nju Jork. Biden e ka theksuar tashmë vendimin e fajësisë në ngjarjet e fushatës, por Trump këmbëngul se ai është viktimë e një përpjekjeje për të armatosur sistemin ligjor për të ndërhyrë në zgjedhje.

Të dy kandidatët po përballen me presion ekstrem

Të dy burrat do të shpresojnë të shmangin llojin e gafave të natës së debatit ose çuditshmërive të çuditshme personale që shpesh janë bërë virale dhe kanë dominuar mbulimin kritik mediatik pas debatit që ndihmon në çimentimin e perceptimit se kush fitoi dhe kush humbi në mendjet e votuesve. Psherëtimat teatrale të Zëvendës Presidentit Al Gore në vitin 2000 dhe vështrimi jo i mençur i Presidentit George HW Bush në orën e tij në 1992 u bënë të dyja emblema të fushatave të humbura. Rreziqet tani janë shumë më të larta për shkak të mediave sociale.


Debatet presidenciale nuk vendosin gjithmonë se kush fiton në nëntor. Por tensioni rreth debatit të parë të këtij viti në qershor, dhe jo në shtator apo tetor si zakonisht, është i dukshëm.

"Sa më afër zgjedhjet, aq më e madhe është mundësia që një debat të mund të ndikojë në to," tha Aaron Kall, drejtor i debatit në Universitetin e Miçiganit, i cili ka kryer një studim të thelluar të çdo debati presidencial. "Shumë herë këto gabime riafirmojnë një karikaturë të një prej kandidatëve të veçantë që ekzistonte përpara se të ndodhte." Për Biden, kjo do të thotë se nuk ka momente të larta, dhe Trump do të këshillohej të shmangte shpërthimet që konfirmojnë karakterizimin e Bidenit për një tiran në pritje.

As Trump dhe as Biden nuk kanë debatuar që nga përplasja e tyre përfundimtare në fushatën 2020 të ndërprerë nga pandemia. Dhe përgatitja e tyre për një nga netët më të rëndësishme të jetës së tyre ka pasqyruar karakterin dhe personalitetet e tyre politike.

Presidenti ka qenë jashtë syve për ditë të tëra, i grumbulluar nën lisat, plepat dhe pemët e panjeve në vendstrehimin në Camp David me këshilltarë, duke hartuar strategji se si të trajtojë armikun më sfidues të debatit në histori. I nxitur nga lasagna dhe tacos, ai ka marrë pjesë në debate tallëse, është zhytur në lidhësit e informimit dhe është përpjekur të parashikojë kthesat dhe devijimet e egra të Trump. Është një kamp debati në përputhje me pikëpamjen e Biden se ai është i mbyllur në një duel elektoral ekzistencial me shpirtin e kombit në linjë.

Ish-presidenti i urren debatet tallëse dhe përkundrazi e ka përmirësuar përgatitjen e tij në mitingje dhe ngjarje, duke i besuar instinkteve dhe intuitës së tij dhe ndjenjës së egër të dobësisë politike të kundërshtarit. Megjithatë, ai ka pasur seanca rifreskuese të politikave me ndihmësit dhe disa zgjedhje të mundshme zëvendëspresidente, duke përfshirë Senatorin e Ohajos JD Vance dhe Senatorin nga Florida, Marco Rubio.

Biden ka ngritur aksionet për veten e tij duke shkuar në debat më të larta se ato me të cilat përballet çdo president modern. Ai argumenton se Trump është një kriminel tek i cili diçka ka "rrëmbyer" dhe që është shumë i rrezikshëm dhe i pamatur për t'u lejuar të kthehet në Shtëpinë e Bardhë. Ai gjithashtu e qortoi Trumpin për përdorimin e gjuhës së stilit nazist dhe paralajmëroi se demokracia dhe liria janë në fletëvotim së bashku me kapacitetin e 'Ne njerëzit' për të formësuar fatin e Amerikës.

Përgatitja për çdo gjë në Camp David

Ekipi i debatit të Biden-it udhëhiqet nga ish-shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë, Ron Klain, i cili ka përgatitur demokratët për debate presidenciale për një brez. Një nga mantrat e Klain është "ndërsa mund të humbësh një debat në çdo kohë, mund ta fitosh atë vetëm në 30 minutat e para". Prandaj, Biden pritet të paraqesë pikat më të rëndësishme për të apeluar në pjesën e mundshme të vlerësimit më të lartë të ngjarjes primetime.

Ekipi i Biden ka qenë i vëmendshëm mbi intervistat dhe fjalimet e fundit publike të Trumpit, ndërkohë që po punonte për përgjigjet ndaj çdo gjëje që ai dhe moderatorët mund të hedhin në rrugën e Bidenit. Presidenti do të jetë gati për cilindo version të Trump-it – qoftë kundërshtari bombastik që foli dhe e ofendoi në përplasjen e tyre të parë në 2020, apo një sfidues më i përmbajtur që kërkon të projektojë stabilitet. Nëse Trump synon një qëndrim presidencial, Biden ka një dollap me sulme dhe kundërpërgjigje të praktikuara të krijuara për ta provokuar atë të bëjë shpërthime që mund të largojnë votuesit.

Një këshilltar i Biden tha për CNN se përgatitjet për debat kanë përfshirë përgatitjen e presidentit për t'u përgjigjur nëse Trump bëhet personal – javë pasi djali i tij Hunter u dënua për akuza për armë. Dashuria dhe instinkti mbrojtës i Biden për familjen e tij është gjithmonë afër sipërfaqes, dhe ai reagoi me furi kur presidenti i atëhershëm solli Hunter gjatë debatit të tyre të parë në 2020.

Biden ka vrapuar me hapat e tij brenda një hangari të madh në strehën e Maryland, ku ka një skenë debati tallëse të kompletuar me drita të ndritshme televizive. Avokati i tij personal, Bob Bauer, po luan rolin e Trump dhe ndihmës të tjerë kanë qenë të pranishëm si moderatorë të CNN, Dana Bash dhe Jake Tapper.

Por burimet i thanë CNN se praktika e debatit kishte të bënte më shumë se sa të ndjehesh rehat. Ka të bëjë gjithashtu me përgjigjen e pyetjes së moshës. Ndihmësit dhe aleatët e presidentit kanë përmendur shpesh fjalimin e tij për Gjendjen e Bashkimit në mars si një shembull model i Bidenit në më të mirën e tij. Ai ishte energjik, i përqendruar dhe i shkathët, kanë argumentuar ata, gjatë fjalimit të tij 67-minutësh në kohën kryesore.

Përgatitja për debatin e Trump është po aq joortodokse sa ai
Presidentët e ulur shpesh kanë një zgjim të vrazhdë në debatet e para presidenciale, pasi nuk janë mësuar që dikush të hyjë në skarë dhe t'i kundërshtojë ato. Por avantazhi i Trump në këtë pikë mund të komprometohet pasi ai refuzoi të debatonte me ndonjë nga rivalët e tij primar GOP këtë vit. Megjithatë, stili i tij agresiv i debatit nuk është shumë i ndryshëm nga qëndrimi luftarak dhe i mprehtë që ai shfaq në shumicën e ngjarjeve publike.

Trump është ngrohur për debatin duke sugjeruar se Biden do të “dënohet” nga droga, pasi ndihmësit e tij janë përpjekur furishëm të çmontojnë grackën e pritjeve që ish-presidenti ndërtoi për veten e tij duke sugjeruar se Biden është aq i dobësuar mendërisht saqë mund të mezi ngrihen në këmbë ose mbarojnë një fjali. Në çdo epokë tjetër, ideja që një kandidat të akuzonte një kundërshtar për doping do të ishte e paimagjinueshme. Por taktika e Trump është një kujtesë e një presidence dhe një stili politik që ka shkatërruar të gjitha normat e mëparshme.

Në një memo të re të mërkurën, fushata e Trump sinjalizoi se ish-presidenti do të sulmonte Biden për imigracionin dhe ekonominë. Ai mburrej me mesataret e sondazheve që ekipi i tij thotë se e tregojnë ish-presidentin në të gjitha shtetet kryesore.

Dhe Trump, administrata e të cilit krijoi një tufë gënjeshtrash të përditshme, në mënyrë karakteristike punoi për të akuzuar Biden për vetë shkeljen që lidhet më shumë me të - gënjeshtrën. "Njeriu është një makineri gënjeshtare që ecën dhe një ëndërr e verifikimit të fakteve," shkroi Trump në Truth Social, ndërsa akuzoi Biden, një nga lojtarët më të mirë presidencialë, se nuk ishte në gjendje të godiste një top 10 metra.

Qasja joortodokse e Trump do të thotë që vendi mund të marrë një tjetër kujtesë të kaosit, mosmarrëveshjes dhe kakofonisë që përjetoi në katër vitet e tij në detyrë - dhe që mbështetësit e tij e duan dhe duan ta rikthejnë.

Por është gjithashtu një rrezik që mund të luajë në dëshirën e Biden për t'i bërë votuesit të shohin kontrastin midis presidentit të 45-të dhe të 46-të që ai beson se mund t'i sigurojë atij zgjedhjet.

Ish shkrimtari i fjalimit të Obamës, Terry Szuplat, tha se shfaqjet e suksesshme të debatit tregojnë një histori koherente se ku është vendi dhe ku po shkon.

“Është një histori për veten tuaj. Pse jeni kandidati i duhur. Pse kandidati tjetër është kandidati i gabuar. Dhe është një histori për të ardhmen. Çdo zgjedhje ka të bëjë me të ardhmen. Është një zgjedhje për të ardhmen”, tha Szuplat për Kasie Hunt të CNN.

As Trump dhe as Biden deri më tani nuk e kanë përmbushur këtë qëllim. E enjtja është shansi më i mirë për ta bërë këtë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese