Hapësire reklamuese

Bota

Ambasadori rus akuzon Britaninë si pjesëmarrëse në luftën Rusi-Ukrainë

Shkruar nga Newsbomb
Ambasadori rus akuzon Britaninë si pjesëmarrëse në
Ambasadori i Rusisë, Andrei Kelin

Ambasadori i Rusisë, Andrei Kelin në Mbretërinë e Bashkuar ka hedhur akuza drejt Britanisë si e përfshirë drejtpërdrejt në luftën Rusi-Ukrainë.

Sipas ambasadorit, ndihma ushtarake që Britania i ka dhënë gjatë gjithë kësaj kohe Kievit e bën atë si kontribuese në luftën kundër Rusisë.

Gjithashtu ai thekson se Britania ka ofruar ndihmë ndaj Ukrainës edhe në fushën e intelegjencës, për të diktuar dhe parandaluar sulmet që vijnë nga Rusia, duke bërë që ajo të jetë e pranishme në këtë luftë.

Kujtojmë se më herët, të njëjtës linjë akuzash i qëndron edhe ish- presidenti rus Dmitry Medvedev, pasi e cilëson Britaninë si të përfshirë në këtë luftë.

Gjithashtu, në mbledhjen e qeverisë britanike të zhvilluar më parë, u përcaktua një buxhet ndihme për Ukrainën, ku përcaktohej që ti jepeshin armë, municione luftarake dhe të tjera elementë të nevojshëm për ta ndihmuar në luftën me Kremlinin.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese