Hapësire reklamuese

Bota

Aleati i Putin shkon në Ukrainë, takohet personalisht me Zelenskyn

Shkruar nga Newsbomb

Aleati i Putin shkon në Ukrainë, takohet personalisht me Zelenskyn

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban, një nga liderët e paktë evropianë që mban marrëdhënie të ngrohta me Moskën dhe i ka bërë thirrje Kievit të kapitullojë ndaj kërkesave të Rusisë për t'i dhënë fund gjakderdhjes. Ai mbërriti në Ukrainë të martën në mëngjes për vizitën e tij të parë të kohës së luftës në vend.

Një kritik i zëshëm i ofrimit të ndihmës ushtarake dhe të tjera financiare për Ukrainën, i cili e shijon rolin e tij si njeriu i çuditshëm si në Bashkimin Evropian ashtu edhe në NATO, z. Orban tha në një intervistë me median hungareze të lajmeve të hënën mbrëma se vizita do të ishte " hapat e parë” në promovimin e vizionit të tij për përfundimin e luftës.

Ky vizion është në kontrast të plotë me planin e përshkruar nga Presidenti Volodymyr Zelensky i Ukrainës, qeveria e të cilit ka thënë vazhdimisht se Rusia duhet të tërheqë trupat e saj nga territori i njohur ndërkombëtarisht i Ukrainës përpara se të fillojnë çdo bisedë paqeje. Presidenti Vladimir V. Putin i Rusisë, megjithatë, nuk ka treguar asnjë shenjë tërheqjeje , duke i lënë të dyja palët aq larg sa kurrë më parë.

"Ai po përpiqet të dalë nga toka e askujt politik në BE dhe të tregojë një qasje më të hapur ndaj Kievit do të ishte kyç në këtë drejtim," Edit Zgut-Przybylska, një profesor asistent në Akademinë Polake të Shkencave që ka shkruar gjerësisht. për ndikimin rus në Hungari, tha zoti Orban.

Megjithëse Hungaria mori kohët e fundit presidencën e rradhës të Bashkimit Evropian, tha ajo, ai nuk do të jetë në gjendje të "pushtojë Brukselin" siç është zotuar, dhe për këtë arsye duhet të gjejë një taktikë tjetër për të ushtruar ndikimin e tij.

Zelensky tha se të dy ishin angazhuar në një diskutim "të sinqertë" dhe se ai i kishte bërë presion zotit Orban për rezistencën e tij ndaj përpjekjes së Ukrainës për t'u bashkuar me Bashkimin Evropian.

“I kërkova të më jepte vetëm një arsye,” tha zoti Zelensky. "Jo tre, jo pesë, jo 10, vetëm një arsye, dhe unë jam duke pritur për një përgjigje."

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese