Hapësire reklamuese

Bota

Alarm në Itali! Shpërthen sërish vullkani Etna

Shkruar nga Newsbomb

Alarm në Itali! Shpërthen sërish vullkani Etna

Autoritetet lokale në Itali kanë lëshuar paralajmërime për shkak të aktiviteteve të vullkaneve Etna dhe Stromboli. Udhëtarët që përdorin aeroportin më të madh të Sicilisë, Katania, po përballen me anulime për shkak të shpërthimit të vullkanit Etna.

Ky vullkan, më i larti në Evropë, ka treguar një rritje të konsiderueshme të aktivitetit gjatë javës së kaluar. Ndërkohë, Stromboli në ishullin Aeolian gjithashtu është i rrezikuar të shpërthejë.

Instituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia në Katania ka raportuar se hiri nga mali Etna ka arritur në 4.35 kilometra në ajër, duke detyruar mbylljen e pjesës më të madhe të hapësirës ajrore pranë vullkanit. Si pasojë, të paktën 90 fluturime janë anuluar në aeroportin e Katanias, duke prekur rreth 15 mijë pasagjerë. Ryanair ka anuluar 42 fluturime, ndërsa Easyjet është gjithashtu e prekur.

Departamenti i Mbrojtjes Civile i Italisë ka paralajmëruar se ky nuk është një shpërthim i vetmuar dhe se Italia është një nga vendet me përqendrimin më të madh të vullkaneve aktive në Evropë. Ata këshillojnë vendasit dhe turistët të ndjekin udhëzimet e autoriteteve dhe të shmangin zonat e ndaluara pranë kraterit të vullkanit.

Kryetari i Bashkisë së Katanias, Enrico Trantino, ka ndaluar përdorimin e formave të transportit me dy rrota për 48 orë. Përveç Etna-s, edhe Stromboli është nën vëzhgim për një shpërthim të mundshëm, dhe janë hartuar plane evakuimi në rast emergjence. Në një shpërthim të vitit 2019, Stromboli shkaktoi vdekjen e një alpinisti dhe detyroi rreth 30 turistë të hidheshin në det për siguri.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese