Hapësire reklamuese

Bota

Aktori George Clooney i del kundër Biden, kërkon që presidenti të largohet nga gara

Shkruar nga Newsbomb

Aktori George Clooney i del kundër Biden, kërkon që presidenti

Regjisori George Clooney merr pjesë në një shfaqje speciale të "The Boys in the Boat", 13 dhjetor 2023, në Nju Jork. Ylli i filmit dhe demokrati i përjetshëm George Clooney po shton zërin e tij në thirrjet që Joe Biden të largohet nga gara presidenciale. Clooney thotë në një artikull opinioni të New York Times të mërkurën se ai e do Bidenin, por partia do të humbiste garën presidenciale si dhe çdo kontroll në Kongres me të si kandidat.

Ylli i filmit dhe demokrati i përjetshëm George Clooney shtoi zërin e tij në thirrjet që Joe Biden të largohej nga gara presidenciale të mërkurën, vetëm disa javë pasi kryesoi një mbledhje fondesh që solli një sasi rekord një nate për fushatën e rizgjedhjes së presidentit.

Clooney tha në një artikull të New York Times se ai e do Biden, por partia do të humbiste garën presidenciale si dhe çdo kontroll në Kongres me të si kandidat.

“Ky nuk është vetëm mendimi im; ky është mendimi i çdo senatori, kongresisti dhe guvernatori me të cilin kam folur privatisht”, ka shkruar Clooney. Ai ka organizuar disa mbledhje fondesh të Hollivudit me dollarë të lartë, duke përfshirë Bidenin muajin e kaluar.

Clooney argumentoi se partia duhet të zgjedhë një kandidat të ri në konventën e saj muajin e ardhshëm, duke thënë se procesi do të ishte "i çrregullt", por do të "zgjonte" votuesit në favor të partisë, duke përmendur nënpresidenten Kamala Harris dhe Govs. Wes Moore nga Maryland, Gretchen Whitmer nga Michigan dhe Gavin Newsom nga Kalifornia janë ndër ata nga të cilët vendi duhet të dëgjojë tani.

Korrespondenti i AP në Uashington, Sagar Meghani, raporton se një nga mbështetësit e profilit më të lartë të Presidentit Biden në Hollywood po i bashkohet thirrjeve që ai të braktisë ofertën e tij për rizgjedhje.

Duke e fokusuar pjesën më të madhe të shkrimit të tij rreth moshës së Bidenit, Clooney vuri në dukje dallimet që pa te presidenti 81-vjeçar gjatë ngjarjes së tyre të fundit në Los Anxhelos në krahasim me vitet e kaluara.

"Është shkatërruese ta thuash, por Joe Biden me të cilin isha tre javë më parë në mbledhjen e fondeve nuk ishte 'marrëveshja e madhe e F-ing' e Joe-it të vitit 2010," shkroi Clooney. "Ai nuk ishte as Joe Biden i vitit 2020. Ai ishte i njëjti njeri që të gjithë e pamë në debat."

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese