Hapësire reklamuese

Bota

A kanë Irani dhe Izraeli armë bërthamore?

Shkruar nga Newsbomb

A kanë Irani dhe Izraeli armë bërthamore?
Izraeli supozohet se ka armët e veta bërthamore, por mban një politikë zyrtare të paqartësisë së qëllimshme.

Irani nuk ka armë bërthamore dhe gjithashtu mohon se po përpiqet të përdorë programin e tij bërthamor civil për t'u bërë një shtet i armatosur bërthamor.

Vitin e kaluar, mbikëqyrësi global bërthamor gjeti grimca uraniumi të pasuruara deri në 83.7% pastërti - shumë afër shkallës së armëve - në vendndodhjen nëntokësore të Iranit Fordo. Irani tha se mund të kenë ndodhur "luhatje të paqëllimshme" në nivelet e pasurimit.

Irani ka pasuruar hapur uraniumin në pastërtinë 60% për më shumë se dy vjet, duke shkelur një marrëveshje bërthamore të vitit 2015 me fuqitë botërore.

Megjithatë, ajo marrëveshje ka qenë pranë kolapsit që kur presidenti i SHBA-së, Donald Trump u tërhoq në mënyrë të njëanshme dhe rivendosi sanksionet gjymtuese ndaj Iranit në vitin 2018. Izraeli e kishte kundërshtuar në radhë të parë marrëveshjen bërthamore.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese