Hapësire reklamuese

Bota

34 AKUZAT për Donald Trump, historia rozë me pornostaren që fundosi ish presidentin e SHBA-ve

Shkruar nga Newsbomb
34 AKUZAT për Donald Trump, historia rozë me pornostaren që
FotoMontazh/ Donald Trump dhe Stormy Daniels

Më 30 maj 2024, juria në Nju Jork shpalli fajtor ish-presidentin Donald Trump për të gjitha 34 akuzat për krime, duke e bërë atë ish-presidentin e parë amerikan që përballet me akuza penale. Trump u akuzua për falsifikimin e të dhënave të biznesit për të mbuluar pagesa të fshehta që u bënë për aktoren e filmave për të rritur Stormy Daniels gjatë fushatës së tij presidenciale në vitin 2016. Sipas prokurorëve, Trump rimbursoi avokatin e tij të atëhershëm Michael Cohen për një shumë prej 130,000 dollarësh, të cilën Cohen ia pagoi Daniels për të mos publikuar pretendimet e saj për një lidhje seksuale me Trump në vitin 2006. Këto pagesa u regjistruan në mënyrë të gabuar si "shpenzime ligjore" për të fshehur natyrën e vërtetë të transaksioneve.

Pas dy ditësh deliberime që zgjatën 9 orë e gjysmë, juria arriti në një vendim unanim. Ky vendim vjen në mesin e katër akuzave të ndryshme me të cilat përballet Trump dhe është rasti i parë penal kundër një ish-presidenti në historinë e Shteteve të Bashkuara. Trump ka mohuar të gjitha akuzat dhe ka këmbëngulur për pafajësinë e tij gjatë gjithë procesit gjyqësor.

Akuza të tilla mbartin një dënim maksimal prej katër vjetësh burg për secilën akuzë, duke e vendosur Trump përballë një sfide të madhe ligjore dhe personale. Avokatët e tij kanë njoftuar se do të apelojnë vendimin. Ky zhvillim mund të ketë pasoja të rëndësishme për të ardhmen politike të Trump dhe për situatën politike në SHBA.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese