Hapësire reklamuese

Bota

Sulm ajror me raketa në një shkollë në Gaza, vriten 15 persona e plagosen dhjetëra të tjerë

Shkruar nga Newsbomb

Të paktën 16 persona kanë humbur jetën këtë të shtunë si pasojë e një sulmi ajror izraelit. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në një shkollë në Rripin e Gazës.

Sipas asaj që autoritetet izraelite kanë bërë me dije për mediat vendase, mësohet se dhjetëra të tjerë kanë mbetur të plagosur, pasi në momentin e sulmit ndodheshin në ndërtesën ku dhe strehoheshin me mijëra njerëz.

Sulm ajror me raketa në një shkollë në Gaza, vriten 15
Pamje nga sulmi

Video nga vendi i ngjarjes tregon të rriturit dhe fëmijët duke bërtitur në një rrugë të mbushur me tym e të mbuluar me pluhur dhe rrënoja, ndërsa vrapojnë për të ndihmuar të plagosurit.

Dëshmitarët okularë i thanë BBC-së se sulmi kishte në shënjestër katet e sipërme të shkollës, e cila ndodhet pranë një tregu të frekuentuar. Sipas BBC deri në 7.000 persona përdornin këtë ndërtesë për strehim.

Sulm ajror me raketa në një shkollë në Gaza, vriten 15
Pamje nga sulmi

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese