Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
24 %
4.1kmh
0 %
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
9 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Bota

Kina e pranon: Balona e dytë mbi Amerikën Latine është e jona, ja për çfarë u përdor

Pekini zyrtar ka pranuar se balona e dytë e vërejtur mbi Amerikën Latine, është e Kinës. Qeveria kineze ka pretenduar se balona është për...

I pari 7.8 dhe i dyti 7.5, “tragjedia apokaliptike” që goditi Turqinë dhe Sirinë

Tragjedi apokaliptike mund të konsiderohen dy tërmetet e rëna në Turqi dhe Siri. Në orën 15.00 numri i të vdekurve kaloi 1900 sipas të...

Qeveria iu heq festën e krishterë si ditë pushimi, 50 mijë danezë në protestë: Eshtë festë që nga viti 1686

Danezët ngrihen në protestë kundër qeverisë për një projektligj propozuar nga kjo e fundit në parlament për të hequr një festë publike në vend...

PAMJE RRËQETHËSE/ Të mbuluar nga gjaku, zjarrfikësit shpëtojnë fëmijët nga rrënojat e tërmetit: Do të të blej një çokollatë sapo të të nxjerr këtu

Një tërmet i fuqishëm 7.8 ballë ka goditur kufirin mes Turqisë jugore dhe Sirisë duke shkaktuar më shumë se 1600 viktima dhe mbi 7000...

Tërmeti shkatërrimtar/ BE dërgon mbi 10 ekipe shpëtimi për të ndihmuar Turqinë, angazhohet edhe Greqia

Mbi 10 ekipe shpëtimi janë mobilizuar nga Bashkimi Europian për të ndihmuar Turqinë pas tërmetit tragjik mëngjesin e sotëm. Ndërkohë edhe Greqia  është angazhuar...

“Katastrofa më e madhe pas 1939”, presidenti Erdogan: Ekipet e shpëtimit janë në terren, po vijnë ndihma ndërkombëtare

Turqia ka përjetuar "katastrofën më të madhe" në shekullin e fundit pas tërmetit të Erzincanit të vitit 1939, tha presidenti Recep Tayyip Erdogan pas...

Orë tmerri në Turqi, tërmet i dytë 7.6 rihter në zonat e shkatërruara

Një termet i dytë më magnitudë 7.6 rihter ka goditur Turqinë pak minuta më parë, në të njëjtën zonë ku ka rënë tërmeti i...

Shkatërrohet grupi kriminal në Itali, furnizohej me kokainë nga Shqipëria, katër të arrestuar

Autoritetet italiane kanë goditur një grup të strukturuar kriminal, duke arrestuar katër persona. Sipas medieve italiane, raportohet se në pranga kanë rënë katër shtetas...

Tërmeti tragjik/ Deputeti turk: Dy vëllezërit, motra ime dhe fëmijët e tyre janë nën rrënoja

Deputeti turk i Partisë AK në Hatay, Hüseyin Yayman tha se dy vëllezërit dhe motra e tyre janë nën rrënoja. “Dy vëllezërit e mi, gratë...

Rritet numri i viktimave, mbi 900 të vdekur në Turqi, pasgoditjet bëjnë “shesh” ndërtesat

Numri i viktimave nga tërmeti i fuqishëm 7.7 Rihter që goditi Turqinë dhe Sirinë mëngjesin e sotëm ka arritur mbi 1000. Mediat turke raportojnë se...

Lajmet e fundit