Tirana
overcast clouds
16 ° C
16 °
16 °
82 %
1.5kmh
90 %
Sht
15 °
Die
21 °
Hën
23 °
Mar
22 °
Mër
19 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

Bota nën “kthetrat” e Covid-19, më shumë se 3 milionë viktima në të gjithë botën

spot_img

Lajme të ngjashëm

Numri i njerëzve që kanë vdekur në të gjithë botën në pandeminë Covid-19 ka tejkaluar tre milion, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Lajmi vjen një ditë pasi kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) paralajmëroi se bota po i afrohej shkallës më të lartë të infektimit deri më tani.

India është duke përjetuar një valë të dytë, pasi regjistroi më shumë se 230,000 raste të reja vetëm në 24 orë. Pothuajse 140 milion raste janë regjistruar që nga fillimi i pandemisë.

Shefi i OBSH-së Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus paralajmëroi të Premten se rastet dhe vdekjet po vazhdojnë të rriten me ritme shqetësuese.

SHBA, India dhe Brazili janë vendet me infeksionet më të lartë të regjistruara kanë llogaritur për më shumë se një milion vdekje mes tyre, sipas Universitetit Johns Hopkins.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img