Hapësire reklamuese

Sporti

Bota e futbollit në zi, ndërron jetë fituesi i Topit të Artë

Shkruar nga Newsbomb

Luis Suarez Miramontes, i konsideruar si një nga lojtarët më të mëdhenj të Spanjës, ka ndërruar jetë në moshën 88-vjeçare këtë të dielë.

Ai ishte mesfushor i Barcelonës, Interit dhe Sampdorias gjatë karrierës së tij si lojtar që zgjati nga 1953 deri në 1973. Miramonte arriti majat e karrierës në vitin 1960 kur ai fitoi Topin e Artë.

Luis Suarez Miramonte/ Foto e marre nga faqja e Barcelones ne Twitter Luis Suarez Miramonte/ Foto e marre nga faqja e Barcelones ne Twitter

Suarez filloi në Deportivo La Coruna përpara se të bënte emër te Barcelona, ​​ku luajti nga viti 1955 deri në vitin 1961. Ai ndihmoi Barçën të fitonte dy tituj të La Ligës gjatë kohës së tij atje.

Arritja e tij kurorëzuese personale erdhi në vitin 1960 kur ai mundi yllin e Real Madrid , Ferenc Puskas për Topin e Artë.Ai kaloi te Interi në vitin 1961, ku bëri 328 paraqitje gjatë nëntë viteve, duke shënuar 55 gola nga mesfusha.

Miramontes, i mbiquajtur “Arkitekti”, luajti një rol të rëndësishëm në skuadrën e famshme “Grande Inter” që fitoi tre Serie As dhe dy kupa europiane radhazi.

Ai e përfundoi karrierën e tij si lojtar me tre vjet në Sampdoria para se të shkonte në drejtimin e trajnerit. Përveç një karriere të shkëlqyer në klub, Miramontes bëri 32 paraqitje për Spanjën, duke u paraqitur në Kupat e Botës 1962 dhe 1966 dhe duke shënuar 14 gola.

Pas pensionimit, ai drejtoi Spanjën midis 1988 dhe 1991, duke e çuar skuadrën e tij në raundin e dytë të Kupës së Botës në Itali 1990. Ai gjithashtu mori drejtimin e Interit, Como, Cagliari dhe Deportivo.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese