Tirana
clear sky
5 ° C
5 °
5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Die
17 °
Hën
19 °
Mar
17 °
Mër
12 °
Enj
13 °
E diel, 11 Prill, 2021
spot_img

Bota do përballet me një fatkeqësi tjetër, një tjetër virus vdekjeprurës zbulohet në Australi

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shkencëtarët kanë zbuluar një tjetër virus vdekjeprurës, i cili mund të rrezikojë seriozisht globin.

Virusi është zbuluar në një shpellë në Australinë e Jugut, i cili gjendet te lakuriqët e natës dhe mund të transmetohet te njerëzit, dhe nëse ndihma e parë nuk jepet në kohë, pasojat mund të jenë fatale.

Sipas Institutit Australian të Virologjisë, kjo është hera e tretë që virusi është zbuluar.

“Është një sëmundje që mund të transmetohet tek njerëzit me anë të një pickimi ose gërvishtje. Nëse ndihma mjekësore nuk jepet në kohë para se të shfaqen simptomat, atëherë mund të mos jetë i rrezikshëm, përndryshe, ju merr jetën”,- thanë shkencëtarët.

 Njerëzit të cilët mbajnë kafshë shtëpiake janë paralajmëruar që të shmangnin kontaktet me lakuriqët e natës.

Akoma nuk dihet nëse ky virus që transmetohet nga lakuriqët e natës te njerëzit, transmetohet edhe nga një person te tjetri.

Këtë prag-zgjedhjesh, kemi hapur sondazhin për të parë se ku është mbështetja juaj ndaj partive dhe kandidatëve përkatës. Klikoni këtu për të votuar dhe për të aksesuar statistikat e deritanishme.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img