Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
54 %
1kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
43 °
E mërkurë, 28 Korrik, 2021

“Bostan për burra” në Lushnjë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi, reagon për tabelën e një shitësi që ka nxjerr në anë të rrugës produktet e veta të stinës, dhe mbi disa prej tyre shkruan “Bostan për burra”.

Kjo foto sipas Komisionerit, ka nxitur shumë reagime në rrjetet sociale dhe shitësi preket nga neni nr.3 i Ligjit për Mbrojtjen nga Diskriminimi.

“Një foto në rrjetet sociale e shoqëruar me qindra komente ka nxjerrë në pah një shkak “diskriminimi gjinor në mallra dhe produkte”, që sanksionohet nga neni nr.3 i Ligjit për Mbrojtjen nga Diskriminimi.

Shitësi me dashje apo pa dashje, duke bërë diferencim gjinor në blerës është në shkelje të parimit të barazisë dhe nxit diskriminim.  Institucioni i KMD vlerëson reagimin qytetar për ndjeshmërinë dhe dëshminë e rasteve diskriminuese”, thuhet në reagim.

Më shumë

spot_img
spot_img