Hapësire reklamuese

Bota

Borrell në SHBA: Rezultati i luftës në Ukrainë do të vendoset këtë pranverë dhe verë

Shkruar nga Newsbomb
Borrell në SHBA: Rezultati i luftës në Ukrainë do të

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, tha të enjten pas takimeve në Uashington se sigurimi i mbështetjes së re për Ukrainën nuk mund të priste pasi përfundimi i luftës në Ukrainë do të vendoset këtë pranverë dhe verë.

Mes dyshimeve mbi vazhdimin e ndihmës ushtarake të SHBA-së për Kievin, Borrell u tha gazetarëve se mesazhi i tij për politikëbërësit amerikanë ishte se: "Çfarëdo që duhet bërë, duhet bërë shpejt".

"Është e vërtetë për ne. Duhet të shpejtojmë. Duhet të rrisim mbështetjen tonë, të bëjmë më shumë dhe më shpejt. Kjo është arsyeja pse ne po rrisim kapacitetet tona të mbrojtjes industriale. Dhe është gjithashtu e vërtetë për SHBA-në," tha Borrell për përpjekjet e Evropës. për të mbështetur përpjekjet luftarake të Ukrainës.

"Mujt e ardhshëm do të jenë vendimtarë. Shumë analistë presin një ofensivë të madhe ruse këtë verë dhe Ukraina nuk mund të presë deri në rezultatin e zgjedhjeve të ardhshme në SHBA," shtoi ai.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese