Tirana
clear sky
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
28 %
4.1kmh
0 %
Enj
34 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
36 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Borrell: Bashkimi Evropian ka nevojë për emigrantët

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Zv.presidenti i Komisionit Evropian, Josep Borell është shprehur se BE ka nevojë për migrantët si për arsye humanitare ashtu edhe për t’iu përgjigjur krizave demografike të kontinentit.

Përmes një video të transmetuar në forumin “Dialogu italo-spanjoll”, Borelli tha se përvoja e Italisë dhe Spanjës duhet të shërbejë si bazë për të zhvilluar një politikë europiane sa i përket emigracionit.

”Kjo edhe për të ruajtur nivelin e mirëqenies, për të cilin përvoja e përbashkët e Italisë dhe e Spanja duhet të shërbejë si bazë për të zhvilluar një politikë europiane të imigracionit, që për shumë vite ne nuk kemi mundur ta ndërtojmë”, tha ai.

”Nëse instrumenti ekonomik i Next Generation EU sot ka filluar të jetë një realitet, kjo është falë vendosmërisë së treguar nga kryeministri italian, Giuseppe Conte dhe ai spanjoll, Pedro Sanchez . Një marrëveshje e vetme midis Francës dhe Gjermanisë nuk do të kishte qenë e mjaftueshme”, shtoi ai.

Më shumë

spot_img
spot_img