Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
76 %
1kmh
75 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
9 °
Sht
9 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Boris Johnson bën zotimin e rëndësishëm: Vaksinat tepricë anti-Covid do i shpërndajmë për vendet e varfëra

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

bec53b36b74409395fd64da7ba61ecd8

Boris Johnson është zotuar që të dhurojë shumicën e furnizimit të tepërt të vaksinave në Mbretërinë e Bashkuar për vendet e varfëra.

Në një fjalim gjatë një takimi virtual të G7 që u mbajt sot, ai u kërkoi vendeve të pasura të mbështesin një objektiv 100-ditor për zhvillimin e vaksinave të reja.

Britania e Madhe ka porositur më shumë se 400 milionë doza të vaksinave të ndryshme, kështu që shumë do të mbeten pasi të gjithë të rriturit të vaksinohen. Por aktivistët kundër varfërisë thonë se Mbretëria e Bashkuar nuk po bën aq sa duhet.

Vendimet se kur dhe sa do të shpërndahet teprica do të merren më vonë këtë vit, me ministrat që marrin parasysh zinxhirin e furnizimit dhe nëse ka nevojë për goditje përforcuese në vjeshtë.

Kryeministri u tha kolegëve të tij udhëheqës: Shkenca më në fund po merr epërsinë ndaj Covid. Në të gjithë botën ne duhet të sigurohemi që të gjithë të marrin vaksinat që u nevojiten.

“Nuk ka asnjë kuptim që ne të vaksinojmë vetëm popullatën tonë, ne duhet të sigurohemi që e gjithë bota është vaksinuar sepse kjo është një pandemi globale dhe nuk është e dobishme që një vend të jetë shumë përpara një tjetri, ne duhet të lëvizim së bashku”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img