Tirana
overcast clouds
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
87 %
2.1kmh
100 %
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
11 °
Hën
10 °
Mar
8 °
E premte, 27 Janar, 2023

Bordi favorizon kompanitë e shitjes së karburantit? Ministrja Ibrahimaj: Ju sfidoj ta vërtetoni! Ka ulur marzhet e tregtimit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj, deklaroi se Bordi i Transparencës vepron duke iu referuar fakteve.

Gjatë një konference për mediat, ku ishte i pranishëm edhe kryeministrit Edi Rama, Ibrahimaj tha se çmimi vendoset duke iu referuar bursës si dhe këmbimit valutor, duke shtuar se Bordi ka ulur marzhet e tregtimit.

“Bordi i Transparencës që përcakton cmimet e tregëtimit të hidrokarbureve, së shpejti do të bëhet një vit që po operon. Ju sfidoj që të vërtetoni atë që mediat kanë thënë në raste të përsëritura. Në bazë të interesave që në fakt janë inekzistente. Që në fillim të operimit të bordit kemi ulur marzhet e tregëtimit të hidrokarbureve dhe këto efekte janë të matshme. E kemi ulur marzhet ndjeshëm më shumë se gjysmën emars

Çmimet e bursës…ndërsa i referoheni naftës bruto që kanë luhatje të ndryshme nga cmimet e bursës nga e cila kompanitë shqiptare tregëtojnë….Është edhe ecuria e kursit të këmbimit, që ju se merrni parasysh, hifro tregëtohen në dollarë, leku shqiptar është zhvlerësuar ndaj dollaritNjë element i rëndësishëm është edhe kursi I këmbiti që kalkulohet çdo ditë. Cmimi u rrit, dhe kursi i  këmbimit ishte favorizues… kur bëhet një analizë duhet bërë në të gjitha komonentët e saj.”, tha Ibrahimaj.

 

 

Më shumë


spot_img
spot_img