Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
94 %
1kmh
0 %
Mër
24 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
28 °
Die
31 °
E mërkurë, 22 Shtator, 2021
spot_img

Bombat e hedhura nga regjimi i Asadit, kthehen në lodra për fëmijë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Njerëzit në Siri, ne mes të kaosit që gjendet vendi për shkak të konflitit të gjatë civil, po mundohen ta përdorin luftën për qëllime pozitive.

Disa persona në qytetin Duma kanë marrë një iniciativë të veçantë, duke i kthyer pjesë të bombave dhe raketave të hedhura nga regjimi i Asadit në lodra për fëmijët.

Ebu Ali Dumani një nga banorët e qytetit të Duma-s punon për ti kthyer pjesët dhe copat e bombave dhe predhave të hedhura nga regjimi i Asadit në biçikletë, vazo, etj. Dumani thotë që një bombë fuçi të pa plasur është duke e kthyer në një mjet që më vonë do ta përdorin për të përgatitur bukë.

Sipas statistikave të UNICEF rreth 5.5 milionë fëmijë janë ndikuar nga lufta civile në Siri.  Rreth 10 mijë fëmijë sirianë kanë humbur jetën në luftën civile, ndërsa rreth 8 mijë të tjerë kanë kaluar kufirin ne vendet fqinje të vetëm, pa familjen e tyre.

Më shumë

spot_img