Bombat e hedhura nga regjimi i Asadit, kthehen në lodra për fëmijë

Publikuar tek: bota, më 21:59 22-07-2015 Bombat e hedhura nga regjimi i Asadit, kthehen në lodra për fëmijë

Njerëzit në Siri, ne mes të kaosit që gjendet vendi për shkak të konflitit të gjatë civil, po mundohen ta përdorin luftën për qëllime pozitive.

Disa persona në qytetin Duma kanë marrë një iniciativë të veçantë, duke i kthyer pjesë të bombave dhe raketave të hedhura nga regjimi i Asadit në lodra për fëmijët.

Ebu Ali Dumani një nga banorët e qytetit të Duma-s punon për ti kthyer pjesët dhe copat e bombave dhe predhave të hedhura nga regjimi i Asadit në biçikletë, vazo, etj. Dumani thotë që një bombë fuçi të pa plasur është duke e kthyer në një mjet që më vonë do ta përdorin për të përgatitur bukë.

Sipas statistikave të UNICEF rreth 5.5 milionë fëmijë janë ndikuar nga lufta civile në Siri.  Rreth 10 mijë fëmijë sirianë kanë humbur jetën në luftën civile, ndërsa rreth 8 mijë të tjerë kanë kaluar kufirin ne vendet fqinje të vetëm, pa familjen e tyre.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Deputeti zviceran: Të blejmë ishujt grek që Zvicra të sigurojë dalje në det
Studimi: Personat që iu bezdisin në internet janë dështakë »
Article Logic
Execution time: 0.012825012207031
array(1) { ["section"]=> string(71) "bombat-e-hedhura-nga-regjimi-i-asadit-kthehen-ne-lodra-per-femije-16787" }