Tirana
overcast clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
75 %
1kmh
100 %
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
Hën
8 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

Bombardimet ruse intensifikohen, mijëra qytetarë braktisin qytetin e Kherson

spot_img

Lajme të ngjashëm

Qindra ukrainas kanë lënë qytetin e Kherson ditën e sotme për të shpëtuar nga granatimet ruse.

Çlirimi i Khersonit shënoi një fitim të madh në fushëbetejë. Megjithatë, që atëherë banorët kanë luftuar pa ujë, ngrohje dhe energji elektrike, sepse trupat e Moskës shkatërruan termocentralet dhe termocentralet para se të largoheshin.

Evakuimet filluan javën e kaluar mes frikës se dëmtimi i infrastrukturës së shkaktuar nga lufta ishte shumë i rëndë që njerëzit të duronin gjatë dimrit të ashpër të Ukrainës. Eksodi është përkeqësuar nga bombardimet ruse, të cilat kanë vrarë 32 civilë që kur forcat ruse u larguan nga qyteti më 9 nëntor.

“Është e trishtueshme që po largohemi nga shtëpia jonë. Tani jemi të lirë, por duhet të ikim, sepse ka granatime dhe ka të vdekur në mesin e popullatës” tha Yevhen Yankov për Associated Press ndërsa ishte në furgon në të cilin ishte vendosur përpara.

Më shumë


spot_img

spot_img