Tirana
broken clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
75 %
Hën
30 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
39 °
Pre
40 °
E hënë, 15 Gusht, 2022
spot_img

Boiken Abazi nuk dorëzohet: Do të kërkojmë rinumërim të votave, ekziston mundësia ta kem fituar mandatin në Tiranë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kandidati i lëvizjes Vetëvendosje qarkun e Tiranës, Boiken Abazi, ka deklaruar se do të kërkojë rinumërim të votave në qarkun e Tiranës.

Në një postim në Facebook Abazi shkruan se arsyeja se pse shumica e votave të tij janë shpallur të pavlefshme, është sepse kanë vendosur një “X” të dytë në fletën e votimit. Ai bën thirrje që të vendoset drejtësi për krimin elektoral siç e quan ai.

albsig

Postimi i plotë i Boiken Abazit:

Të vendoset drejtësi për krimin elektoral! Nuk është largmendsh ta kemi fituar mandatin në Tiranë.

Rezultatet paraprake tregojnë se kemi marrë vota në të gjithë territorin e Qarkut të Tiranës, në qytet e në fshat, nga Shën Gjergji në Rrogozhinë, nga Vora në Kavajë, nga Kamza në lagjet e qendrës së Tiranës.

Kjo është edhe arsyeja pse shumica e votave tona janë shpallur të pavlefshme duke vendosur një “X” të dytë në fletën e votimit, ose duke ia kaluar subjekteve të tjera politike (kryesisht te PS). Për këtë krim elektoral tashmë kemi grumbulluar mjaftueshëm prova nga vëzhguesit tanë.

Deri tani janë shpallur mbi 81.000 vota të pavlefshme në rang Republike dhe mbi 17.000 vota të pavlefshme vetëm në Tiranë. Pas vjedhjes industriale që na kanë bërë, i kemi tashmë rreth 3.000 vota në Qarkun Tiranë sipas rezultateve paraprake të KQZ-së. Ne do të kërkojmë hetim të plotë dhe rinumërim në të gjithë Qarkun e Tiranës për të gjitha qendrat e votimit!

Drejtësia duhet të veprojë ndaj atyre që kanë vjedhur vullnetin e qytetarëve. Ekipi ynë ligjor ka dalë në përfundimin se ekziston realisht mundësia ta kemi fituar mandatin në Tiranë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img